6237

Blonda din Republica Moldova care a devenit Mrs. Florida 2017: „Nu sunt ideală” (Foto)

Frumusețea nu este despre perfecțiunea fizică, iar titlul de „Mrs. Florida 2017” pe care l-a câștigat pe merit moldoveanca Tatiana Sidorova, nu e despre un corp 90-60-90 și 175 cm înălțime. Durata de viață a acestui titlu este de 1 an și presupune voluntariat, un „job de caritate”, așa cum îi spune Tatiana. Ce crede moldoveanca din Chișinău despre frumusețe, cum îi ajută pe oamenii de acasă și ce emoții o leagă de Moldova, aflați din interviu. 

21769837_10155690037568875_1722451648_n

„Soțul și copiii mei îmi spun că sunt frumoasă, iar asta e suficient pentru mine. Titlul de „mamă” e cel mai prestigios din lume. Acest concurs nu a schimbat percepția mea despre frumusețe, căci mă simțeam regină pentru soțul meu și până la competiție. Nu am câștigat pentru că sunt cea mai frumoasă femeie din Florida, ci pentru că am avut curajul să particip. Din păcate, scena nu are „filtru” și nu fiecare îndrăznește să se prezinte în costum de baie, să răspundă la întrebări spontane. Cui îi place să fie judecat sau criticat?”

21905340_10155690030388875_1674480618_n

Și atunci, ce înțelegeți prin „frumusețe”?

„În acest concurs de frumusețe se încurajează să te simți bine în propria piele, nu e obligatoriu să ai 90-60-90 și 175 cm înălțime. Dar, desigur, tinzi la versiunea ta cea mai bună. De aceea, lucrez încontinuu la felul în care arăt. Organizatorii concursului nu caută un corp ideal, căci al meu nu este nici pe departe perfect. Am celulită, vergeturi și varice. Totuși am 2 copii. Sunt însă o femeie care știe cum să își ascundă imperfecțiunile. Dacă m-aș fi concentrat la ele, nu aș mai fi participat. O femeie frumoasă este una puternică, ambițioasă, curajoasă, darnică, îndrăzneață, visătoare, împlinită, veselă, pozitivă și fericită. Dacă vorbim despre aspectul fizic, aici se aplică regulă că fiecare are gustul său. Eu am fost numită și urâtă, uneori mă simt chiar așa…Cine nu trece prin asemenea momente?”

21769997_10155690030408875_1009652049_n

Ca să înțelegeți cine participă la asemenea concursuri o să vă dăm drept exemplu competiția Mrs. America, în care Tatiana Sidorova a concurat cu cele mai frumoase doamne din SUA. S-a întâmplat în luna august, curent, în Las Vegas. Moldoveanca s-a clasat în Top 6, în timp ce au participat 52 de femei.

„La Mrs. America a participat o femeie care a fost abuzată sexual la vârsta de 8 ani, o femeie care a avut 5 operații la inimă, o femeie care are o boală incurabilă – lupus, o mamă a 7 copii, o femeie care a donat un rinichi, o femeie avocat, o lesbiană, un pedagod, o asistentă medicală, o femeie inginer și o moldoveancă care a ajuns în SUA cu 150 de dolari și s-a descurcat. Publicul vede doar machiajul și coafura, dar în culise se ascund povești tulburătoare sau fascinante. Concurentele nu sunt „participante”, ci femei reale care au învățat să se iubească și să își spună punctul de vedere. Apropo, au fost și 2 femei însărcinate, una din ele era colega mea de cameră. Se afla la termenul de 7 luni și la 5 dimineața mergea la sala de sport când eu încă dormeam! Arată fenomenal.”

21903377_10155690030193875_105126890_n

Și totuși, la ce ritualuri de frumusețe nu renunțați nici în ruptul capului?

„La sală. Frecventez sala de forță de 3-5 ori pe săptămână, am grijă să urmez o dietă sănătoasă fiind supravegheată de un medic și un antrenor. Nu uit de curățirea tenului pe care o fac o dată la 2-3 luni, iau vitamine și mă hidratez cum se cuvine.”

Culoarea părului și a ochilor este naturală? Sincer vorbind, ochii dvs. albaștri sunt de vină pentru faptul că v-am cerut un interviu. De-a dreptul hipnotizează și captează atenția mai mult decât picioarele lungi. Apropo, nu prea semănați cu o moldoveancă. Nu sunteți „smugleancă”, vorba cântecului. 

„Tăticul meu are ochi verzi, iar mama- albaștri. Eu cred că am împrumutat câte un pic de la ambii, este meritul lor. Culoarea blondă a părului nu e naturală. Am deja și fire sure, iar vopseaua blondă le acoperă perfect! Părinții sunt din Rusia, așa că auzeam deseori comentarii la grădiniță precum că aș fi „rusafonă” în grupa moldovenească. Așa îmi ziceau și profesorii la școală, iar efortul meu de a fi „moldoveancă” nu se aprecia. Noroc de colegii de clasă, la care apelam după traducere și ajutor. Eu însă cred că etnia, numele de familie și chipul tău nu au nicio legătură cu ceea ce sunt de fapt. Eu mă consider „moldoveancă cu rădăcini slavone”. Cunosc limba și tradițiile țării mele. Mâncarea mea preferată sunt plăcintele cu brânză pe care nu le pot refuza nici dacă urmez cea mai strictă dietă. Atunci când sunt întrebată de unde sunt, nu răspund România sau Rusia, ci Moldova. Eu cred că titlul câștigat de mine îi ajută pe mulți să se dezmeticească și să înțeleagă unde se află țara mea de baștină.”

21641350_10155690037523875_1409103297_n

Tatiana împlinește 33 de ani în luna octombrie, este mama lui Adrian de 4 anișori și a Daniellei în vârstă de 2 ani. Lucrează ca agent imobiliar, iar acum este oficial și model. Actele de caritate ocupă un loc important pe ordinea ei de zi. 

„Am organizat câteva evenimente de caritate pentru organizația „Love is Kind” la care s-au adunat mulți moldoveni. Am colectat donații care au fost distribuite copiilor din Moldova. La fel, am donat și continui să donez prin platformele specializate din Moldova.”

Și face asta inclusiv pentru că ea știe cum e să fii flămând. Acum 12 ani, când studenta la drept a decis să își schimbe viața și să rămână în SUA unde a ajuns prin programul Work and Travel, nu avea acte și nici dorința să rămână prin căsătorie cu un cetățean străin. Primii doi ani au fost duri.

„Nu aveam documente, mașină, nu cunoșteam bine limba, nu aveam bani sau cunoștințe. Știu cum e să mergi pe jos în soare și pe ploaie, să nu ai ce mânca, să lucrezi 72 ore pe săptămână, să faci autostop. A meritat? Absolut! M-am maturizat repede și consider că „tu singur îți poți construi un castel oriunde ai fi!!!” Ultima oară am vizitat Moldova în anul 2009. Doresc să revin și să fac un tur, dar nu un tur al vinăriilor sau altor atracții turistice. Vreau să vizitez toate orfelinatele. Această călătorie va avea loc în timpul apropiat. Mi-e dor de prieteni, rude, de colegele de clasă și universitate. Îi cuprind pe toți cu drag!”

21848908_10155690037698875_1600286238_n

Îi este dor de Moldova, dar se simte acasă în Florida, unde locuiesc și părinții ei. Nu s-ar muta niciodată și nici măcar uraganele nu îi pot schimba părerea. A fugit de uraganul Irma în Virginia.

„Am plecat cu familia în Virginia cu o zi înainte. A fost stresant, practic am fugit de-acasă. Noi avem uragane în perioada august-noiembrie, dar locuim în zona mai puțin periculoasă. Cel mai grav este la sudul statului. Nu ne-am muta, căci nu cred că există un alt loc sută la sută sigur. Florida e atât de frumoasă și relaxantă, cu tot cu uragane.”

21691195_10155690037563875_197166297_n

ea.md

3