2350

Ce a vrut să spună Rogozin când a venit cu „o mapă verde” la întrevederea cu Dodon

Culoarea verde a mapei cu care a venit vicepremierul rus, Dmitri Rogozin, a fost discutată mai în glumă, mai în serios în cadrul emisiunii „Воскресный вечер” cu Vladimir Soloviev de la postul de televiziune Rossia 1. Asta în contextul în care, președintele rus, Vladimir Putin, în ultima perioadă şi-a făcut obiceiul de a veni la întrevederile cu guvernatorii regiunilor cu „o mapă verde” ce simbolizează mai degrabă un avertisment, transmite Agora.

La întrevederea cu Igor Dodon, vicepremierul rus Dmitri Rogozin a venit cu o mapă verde. Acest lucru a fost observat de jurnaliștii ruși.

„De ce verde și ce era în acea mapă?”, l-a întrebat pe Dmitri Rogozin prezentatorul emisiunii, Vladimir Soloviev.

„În primul rând, e Iran și în această țară totul e verde. Nu eu am ales-o. Ce mapă mi-a fost dată cu aceea am și venit (la întrevederea cu Igor Dodon, -n.r.)”, a răspuns mai în glumă, mai în serios Dmitri Rogozin.

„Se pare că dvs îi faceți o aluzie lui, Igor Dodon. Cică, „Ai grijă Dodone, mapa e verde, dar după ceea ce fac oponenții tăi politici în Republica Moldova, ea poate fi schimbată în una roșie!”, a spus Soloviev.

Jurnaliștii ruși au observat că în ultimul timp, președintele, Vladimir Putin preferă să vină la dările de seamă ale guvernatorilor ruși cu o mapă care conține plângerile locuitorilor regiunii pe care o conduc cei din urmă.

Interesant e că, deși conțin informații care-i fac pe guvernatori să-și piardă somnul și semnifică mai degrabă un avertisment, mapele de obicei sunt de culoare verde.

agora.md

0