750

Ștefan Urîtu: Evghenii Șevciuc nu a părăsit teritoriul Republicii Moldova

Fostul lider de la Tiraspol, Evghenii Șevciuc, nu a părăsit teritoriul Republicii Moldova pentru că acesta nu are prea multe locuri unde ar putea să se ascundă. Această părere a fost exprimată de ex-președintele Comitetului Helsinki pentru Drepturile Omului din Moldova, Ștefan Urîtu, în cadrul emisiunii „Sfatul Țării” de la postul de televiziune TV10, transmite IPN.

În opinia lui Ștefan Urîtu, cel mai probabil, fostul lider va fi căutat de anumite structuri din Federația Rusă, de aceea, pentru el este cel mai bine să se ascundă în Moldova unde are parteneri de afaceri cu care a împărțit averi. „S-a vorbit nu o dată despre 150 de milioane de dolari care se împart între stânga și dreapta Nistrului pentru electricitate, gaze. Eu cred că printre acei care dețin acum conducerea la Chișinău este și Igor Dodon, care poate să garanteze un anumit azil aici și este și Vlad Plahotniuc, care este cointeresat”, a spus Ștefan Urîtu.

Istoricul Anatol Petrenco consideră că din moment ce Evghenii Șevciuc a ajuns pe teritoriul Republicii Moldova, poliția trebuia să-l rețină. „Eu trag concluzia că Republica Moldova, cu aparatul de stat pe care îl are, nu poate să tragă la răspundere un criminal”, a spus Anatol Petrenco.

Fostul lider de la Tiraspol, Evghenii Șevciuk, a anunțat pe o rețea de socializare că s-a retras la Chișinău. El este acuzat în regiune de corupție și abuz de putere în gestionarea unui fond de stabilizare, organizat de Șevciuk sub forma unei asociații non-profit. Sovietul Suprem al autoproclamatei administrații transnistrene i-a retras imunitatea. Ulterior, Şevciuk a scris că a plecat din regiune pentru că ar fi persecutat de un important om de afaceri de acolo.

0