757

Traian Băsescu, numit preşedinte de onoare al partidului fondat de Şalaru

Fostul preşedinte al României, Traian Băsescu, a fost ales preşedinte de onoare a Partidului Unităţii Naţionale (PUN), fondat de ex-ministrul Apărării, Anatol Şalaru. Numirea lui Băsescu a avut loc, duminică, în cadrul Congresului extraordinar al formațiunii.

Dacă domnul președinte Dodon nu mi-ar fi suspendat cetățenia Republicii Moldova, probabil că ar fi fost o altă soluție, aceasta a fost soluția pe care a găsit-o PUN, să îmi propună să devin președinte de onoare. Vreau să vă spun din toată inima că este cea mai mare onoare pe care mi-ar putea-o face cetățeni ai Republicii Moldova, să fiu președinte de onoare al unui partid care are ca principal obiectiv Unirea Republicii Moldova cu România! Este și o oarecare coincidență: peste 3 zile, vor fi 76 de ani de când Basarabia a fost anexată Uniunii Sovietice. Iată că răspunsul nostru la acest moment trist este înființarea unui partid unionist și semnarea unui protocol de colaborare cu Partidul Mișcarea Populară, singurul partid din România care are ca principal obiectiv Unirea Republicii Moldova cu România! (…) Știu că politicienii de aici au dezamăgit și eu, când eram președinte, știam ce hram poartă politicienii din Moldova când veneau să discute cu mine! (…) Partidele politice din România nu au curajul să își asume acest obiectiv, doar PMP o face și vreau să devin politician al Republicii Moldova pentru a duce politica României până la malurile Nistrului! 80% din cetățenii din România sunt pentru Unirea cu Republica Moldova! Obiectivul de aici să fie 50+1 unioniști în Parlamentul Republicii Moldova și pe aceștia ni-i poate da PUN!”, a spus Traian Băsescu.

today.md

0