1275

Grav accident la Botanica! Pasagerii unui taxi au suferit comoţii cerebrale (Foto)

Doi pasageri și șoferul unui taximetru au fost răniți, după ce maşina în care se aflau a fost lovită în plin de un alt automobil. Două dintre victime, în vârstă de câte 24 de ani, au fost transportați la spital după ce au suferit comoţii cerebrale, iar taximetristul a primit îngrijiri medicale la fața locului.

Vinovat de producerea accidentului ar fi şoferul maşinii care nu a cedat trecerea.

Accidentul s-a produs, aseară, la intersecția bulevardului Traian cu strada Independenței din sectorul Botanica al Capitalei. Șoferul care nu a cedat trecerea îşi recunoaşte vina.

"Eu mă deplasam spre Independenței, am vrut să merg înainte. Aici pe Independenței e ca strada adiacentă, adică trebuie să cedez și eu nu am cedat", a spus şoferul.

Tânărul afirmă, totuşi, că nu circula cu viteză excesivă:

"- Cu ce viteză circulați? - Ca și ceilalți, cu 30 km/h, căci eu traversam intersecția."

Taximetristul, în vârstă de 71 de ani, spune că a trăit momente de coşmar.

"Mă doare aici la spate. Aproape cinci minute nici nu puteam respira. Totul s-a întâmplat foarte repede, nici nu avea rost să frânez", a spus taximetristul.

Șoferul vinovat va fi sancţionat în funcţie de gravitatea leziunilor victimelor.

În ultimele 24 de ore, în Capitală s-au produs 25 de accidente rutiere, în care au fost rănite nouă persoane.

publika.md

0