1177

Într-un oraş din Rusia copiii au primit SMS-uri cu îndemnul „de a lăsa noaptea gazul deschis”

Poliţia din oraşul rus Vladimir a anunţat că este în căutarea unor indivizi, care expediază mesaje pe telefoanele mobile, în care copiii sunt îndemnaţi să devină zâne Winx, la fel ca în filmul cu desene animate, lăsând pe timpul nopţii gazul deschis, a comunicat pentru www.rian.ru  reprezentantul regional al Ministerului rus de Interne, Andrei Tutuev.

„După monitorizarea reţelelor de socializare, am obţinut un volum impunător de informaţii, că are loc difuzarea mesajelor de tipul cum să devii zână: laşi pe timpul nopţii gazul deschis, iar dimineaţa devii zână”, a spus oficialul.

Autorii acestor mesaje utilizează imagini ale zânelor din filmul cu desene animate Clubul Winx. Potrivit reprezentantului MAI, astfel de mesaje au fost primite atât de maturi, cât şi de copii.

„Am primit şi eu acum două zile un astfel de mesaj SMS”, a spus Andrei Tutuev.

„Anchetatorii întreprind măsuri pentru a identifica autorii acestor mesaje”, a spus Tutuev.

Acesta a îndemnat părinţii să fie atenţi, la mesajele recepţionate de copii, iar dacă au fost primite astfel de SMS-uri să anunţe Poliţia.

moldova.org

0