875

Un vicepreședinte recunoaște: Nu ne îndeplinim atribuțiile, dar salariile le primim

Vicepreședinte în exercițiu al ANI, Victor Strătilă, susține că de mai bine de 7 luni membrii CNI nu își mai îndeplinesc atribuțiile de serviciu, dar în același timp primesc salarii. Asta pentru că CNI se reorganizează în Autoritatea Națională de Integritate. Despre asta invitatul a vorbit în cadrul emisiunii Alb&Negru.

”De la 1 august 2016, CNI a fost lichidată și a început construirea noii instituții ANI. Cu părere de rău, această construcție nu este finalizată și nu se mai efectuează controalele conflictelor de interese, a veniturilor și proprietății și nici a incompatibilității”, a precizat invitatul.

Întrebat ce cu ce se ocupă acum, Victor Strătilă a spus că nu își îndeplinește atribuțiile care erau acordate. ”Dar salariile le primim. Nu mi se pare corect, dar asta este situația în care a fost adusă CNI și nu este vina membrilor”, a specificat vicepreședintele în exercițiu al ANI.

Întrebat de ce nu și-a prezentat demisia în asemenea condiții, invitatul a spus că are de dus la bun sfârșit mandatul său. ”Eu am un mandat care expiră la data când va fi numit președintele ANI. Eu îmi exercit mandatul”, a conchis Victor Strătilă.

Precizăm că salariile angajaților variază între 9 585 lei și 8 100 lei.

unimedia.info

0