978

El ar putea fi noul ministru al Apărării

Viceministrul Apărării, Gheorghe Galbura, care actualmente deține interimatul funcției de ministru, ar putea deține funcția de  ministru interimar al Apărării pînă la finele mandatului Guvernului condus de Pavel Filip.

În interviul acordat pentru Europa Liberă, Mihai Ghimpu, Președinte al Partidului Liberal, admite un asemenea scenariu.

„Noi am discutat şi aseară. Noi aseară am avut şedinţa biroului politic şi am discutat subiectul acesta. Având în vedere că nu poţi un cetăţean care deţine funcţia de ministru să-l numeşti în funcţie la alt minister. Trebuie să-l eliberezi la început din funcţia pe care o are şi apoi să-l numeşti”, a spus Ghimpu, făcînd referire la faptul că, Valeriu Munteanu, ministru al Mediului, ar fi riscat să rămînă fără fotoliu dacă Președintele țării nu ar fi acceptat candidatura acestuia la funcția de ministru al Apărării.

„Căutăm soluţie. În cel mai rău caz, vom lăsa cum e. Vom modifica legea, legea cu privire la apărare prevede că şi viceminiştrii îi numeşte preşedintele. Vom modifica legea, vom mai numi, că un loc e vacant. Şi vom numi şi, credeţi-mă, noi suntem capabili să rezolvăm problemele şi Dodon nu ne va încurca. Ne va încura la ministru, ministerul va face aceeaşi politică pe care a făcut-o până acum. Ministerul îi revine PL, PL are programul său, politica sa şi eu sunt preşedintele PL. Şi la noi nu e permis fiecare să facă ce vrea acolo. Este programul PL, este programul coaliţiei. Gata, de aici lucrăm. La etapa actuală este programul coaliţiei. Noi, PL, avem în program aderarea la NATO, dar, de fapt, s-au schimbat lucrurile, fiindcă aderarea la NATO şi UE este poezie fără cerneală scrisă. Unire prin România, avem şi NATO, şi UE. Programul coaliţiei – colaborare cu NATO. Vom colabora şi biroul NATO va fi deschis, şi toate celelalte vor fi.”, a spus liberalul.

Gheorghe Galbura, militar de meserie,  a fost numit în funcția de viceministru al Apărării în august 2015.

curentul.md

0