871

Ex-Vicepremierul îndrăgostit ca acum 41 de ani: „Anume ea m-a făcut fericit, mi-a născut 3 copii”

Ex-Vicepremierul Victor Stepaniuc, ex-deputat, decan la Institutul de Relații Internaționale din Moldova, ne-a dezvăluit cînd și-a întîlnit marea sa dragostea și cum sărbătoresc în fiecare an iubirea.

Solicitat de către reporterul nostru, Victor Stepaniuc ne-a declarat ce înseamnă pentru el, Ziua Îndrăgostiților.

„În familia noastră Ziua Îndrăgostiților, adică sărbătoarea Sf. Valentin, nu se sărbătorește. O considerăm o sărbătoare oarecum artificială, adică împrumutată din Occident în ultimele decenii. Împreună cu soția Olga și copiii sărbătorim anual la 10 februarie – ziua nunții noastre, pe data de 21 martie – ziua înregistrării căsătoriei, iar pe data de 9 mai – ziua, cînd i-am scris prima scrisoare-declarație de dragoste, etc.”, a spus Victor Stepaniuc.

Pe lîngă acest fapt, Victor Stepaniuc ne-a dezvăluit unde și-a întîlnit marea iubire.

„Am întîlnit dragostea în toamna anului 1975 la școala din s. Hansca, r. Ialoveni, unde am fost repartizați în calitate de tineri pedagogi. Acolo am făcut cunoștință cu viitoarea mea soție, Olga. Nu a fost o dragoste de la prima vedere, simpatiile au luat naștere în cîteva luni. În cîteva luni am îndrăgit-o deoarece era cultă, citea mult, era interesantă, putea-i cu ea discuta despre literatură, istorie, astronomie, pedagogie, idealuri”, spune el.

De asemenea, Victor Stepaniuc ne-a povestit și cînd i-a făcut prima declarație jumătății sale.

„La 9 mai, 1976 i-am făcut o primă declarație de dragoste și am fost nespus de fericit, că această fata frumoasă și cultă m-a așteptat încă doi ani de la armată.

Azi pot să afirm că port pentru soția mea Olga cele mai frumoase sentimente și mult respect. În timpuri grele ori ușoare a fost cu mine, cu familia, cu copii, a realizat succese frumoase în activitatea pedagogică, se bucura și azi de înalta apreciere și recunoștință din partea elevilor și părinților… Îi declar cu orice ocazie – „Te iubesc ca la 19 ani și doresc să ai întotdeauna 19 ani, să fii mereu alături sănătoasă, frumoasă și fericită!”, a punctat Victor Stepaniuc.

Politicianul nu ezită să-i facă declarații de dragoste soției sale.

„Desigur găsesc posibilitatea să-i declar soției, că este cea mai bună, iubită și frumoasă femeie din lume. Anume ea m-a făcut fericit, mi-a născut 3 copii sănătoși, inteligenți și bine educați, a făcut posibil marele noroc de a fi bunic cu 3 nepoței drăgălași”, spune Victor Stepaniuc.

curentul.md

0