3352

proimobil

Buna ziua. Proimobil este o adunatura de studenti necalificati in imobiliare, insa care au bun bagaj de minciuni. Daca incerci sa vinzi o proprietate si pui un anunt pe situri de profil, imediat esti bombardat de "agentii profesionisti" care iti propun serviciile lor pretioase care te costa doar 3-6% din valoarea bunului! Si aceste super oferte vin intr-un numar enorm. In realitate situatia e absolut alta. Ei incearca sa te convinga sa dai un pret cit mai mic, pentru a vinde mai repede iar comisionul lor nu se va schimba drastic. Eu nu aveam nevoie de serviciile lor insa intr-un final i-am permis sa aduca un client. La bunul imobil pe care eu il vindeam cu 26500, el (tel. 062188805) mi-a zis ca a gasit un client care imi oferea 25000E si ca ar trebui sa accept pentru ca agentul are oferte mai bune pentru client si are de unde alege, iar daca repede accept voi primi un avans de 200E. L-am refuzat. Peste 1 saptamina clientul m-a gasit pe mine personal si mi-a zis ca ei cereau 27500de la el, iar avansul trebuia sa fie de 1500E. Astfel proimobil spera sa obtina o suma de 2500E, ceea ce reprezinta 10%. Sunt cazuri cind agentii personal cumpara bunurile la un pret derizoriu pentru a le vinde mult mai scump. Fiti atenti cind semnati contractele, dar mai bine evitati serviciile lor. Success!
1