944

Maia Sandu, despre decizia de abrogare a OUG în România

„Reușita voastră e un îndemn pentru noi, cei din Republica Moldova, să ne inspirăm din cultura protestului și solidarizarea forțelor sociale”, a scris liderul PAS pe pagina sa de Facebook despre protestele din România privind abrogarea OUG de modificare a legislației penale.

Mesajul postat de Maia Sandu pe Facebook:

„Decizia de abrogare a OUG reprezintă o victorie nu doar a României și a societății civile implicate, ci și a principiilor statului de drept, a supremației legii și a unității sociale.

Este, de fapt, o victorie a oamenilor de caracter, demni și curajoși de pretutindeni. Este, mai ales, o lecție pentru noi toți, din care putem învăța că pentru a reuși avem nevoie de instituții autentice, puternice, de presă liberă și de o societate civilă care își înțelege rolul decisiv în mecanismul democratic.

În aceste zile, am urmărit cu admirație o societate civilă românească matură, informată și dârză, care prin non-violență, cultură și rezistență își cere drepturile.

În aceste zile, am asistat la solidarizarea mai multor instituții de stat; implicarea lor a contribuit semnificativ la victorie.

În aceste zile, ne-am bucurat să vedem politicieni care s-au implicat în calitate de cetățeni activi și nu au profitat de revolta socială.

Felicitări, dragi români! Ați demonstrat că dreptatea și unitatea sunt mai puternice decât grupurile de interese. Reușita voastră e un îndemn pentru noi, cei din Republica Moldova, să ne inspirăm din cultura protestului și solidarizarea forțelor sociale”.

agora.md

0