895

Renato Usatîi: Plahotniuc ziua e pro-european, seara e pro-rus, iar noaptea - pro-american

După ce l-a sfătuit pe Igor Dodon „să nu divizeze țara”, Renato Usatîi a ținut și un monolog despre politica din Moldova, LIVE pe Facebook. Primarul de Bălți a vorbit despre Plahotniuc și declrațiile pro-europene ale acestuia, iar la urmă Usatîi a îndemnat diaspora să vină acasă.

„Eu lucrez în direcția corectă, sper să se simtă rezultatele, iar evenimentele pozitive pe care le pregătesc sunt sociale și lupt cu regimul de la guvernare”, și-a început Usatîi discursul. 

„Vreau să fac un apel către toată societatea. Stimați prieteni, vreau să știți că chiar mă doare inima că la noi a ieșit ceea ce n-am vrut niciodată: ne-au divizat în dreapta și stânga, pro-rus și pro-european. Igori Nikolaevici strigă pe stânga, „Plahiș” e pro-european. Plahotniuc face aceeași greșeală ca și Filat. El ziua e pro-european, seara e pro-rus, iar noaptea - pro-american. El încearcă să demonstreze la toți europenii că el luptă pentru integrarea europeană. Iar el luptă cam cum luptă și Poroșenko în Ucraina”, a menționat Usatîi.

El a declarat că „între noi construiesc un perete de beton, dintre pro-români și pro-ruși”. „Acest război de acum a adus la ceea că nu observați alte evenimente, precum numirea lui Pavliuc la Judecătoria Chișinău”, a mai atenționat primarul de Bălți. 

Renato Usatîi i s-a adresat și diasporei. „Veți reveni de Paștele Blajinilor dar vom sărbători Paștele Calului, că nu va mai fi nimeni în țară. Dacă nu mă întorceam eu în țară atunci în 2014, veneam numai la cumătrii și nunți și nu eram acum în căutare internațională. Dar am venit și am deranjat cuibul de viespi”, a comunicat liderul PN.

agora.md

0