2808

Iată cu ce se va ocupa în continuare secretarul general al președinției, Ion Păduraru

Președintele Nicolae Timofti a semnat deja un decret prezidențial privind eliberarea tuturor celor nouă consilieri prezidențiali ai săi, precum și a doi asistenți. Decretul urmează să intre în vigoare la data de 22 decembrie curent, cînd va fi și ultima zi de muncă a acestora în administrația prezidențială. Deși nu este obligat să plece din funcție, totuși, Secretarul general al Președinției, Ion Păduraru a anunțat că pleacă și el.

După cum informează TRIBUNA, anterior într-un interviu pentru portalul nostru, fiind întrebat cu ce planifică să se ocupe după ce va pleca de la Președinție (aceasta desigur dacă viitorul Președinte nu îi va propune să rămînă în funcție, iar el va accepta) și dacă nu-l tentează politica, Ion Păduraru a răspuns că politica nu-l tentează deloc.

„Juridic vorbind, funcția pe care o dețin nu e una de demnitate publică. Sunt funcționar public cu garanțiile legale corespunzătoare. Respectiv, nu sunt obligat să-mi depun demisia în legătură cu expirarea mandatului Președintelui, spre deosebire de angajații care fac parte din Cabinetul Șefului statului (consilieri și asistenți – în total 11 persoane). Eu sunt avocat cu licența suspendată pe perioada aflării în funcție publică. Activitatea profesională îmi place mult și e activitatea mea firească. Dar voi avea nevoie de mult timp să revin în formă. Pentru avocați este extrem de important să mânuiască foarte bine profesia. Pauza de peste 4 ani este foarte mare. Am de recuperat. Mă simt în stare”, a conchis Păduraru.

tribuna.md

1