1075

Poveste de Crăciun: După divorț i-a luat afacerea și vrea s-o lase și fără casă

Sursa fotoViață de coșmar pentru o femeia de afaceri din Chișinău: de mai bine de 4 ani este târâtă prin instanțe de către fostul soț, care nu doar că a lăsat-o practic fără afacere, mașină, dar vrea ca aceasta să rămână și fără apartamentul procurat în timpul căsniciei.

Au trăit împreună mai bine de 15 ani. Nu au fost ani ușori. Creșteau și educau doi copii, vremuri grele, iar între timp munceau pentru a le asigura acestora o viață decentă. Ajutați și de părinți, au adunat bănuț cu bănuț să procure un apartament, apoi altul, mașina și alte bunuri. Cei doi mai administrau și o afacere, o agenție de turism. Așa a fost soarta ca, acum 4 ani, soții să înceapă să nu se mai înțeleagă și au decis să divorțeze. Nu a fost să treacă procesul așa cum au crezut că va fi.

„Nu ai bani, nu ai nimic”, ne spune cu lacrimi în ochi femeia. După ce au obținut divorțul, soțul a intentat un alt proces, cel de partajare a averii. „Eu am rămas să locuiesc în unul din apartamente cu copiii. Mă ajuta mama, pentru că eu eram toată ziua la muncă. Fostul soț a mers să locuiască, precizez, deja cu noua nevastă, în celălalt apartament. Toate bune dacă mă lăsa în liniște să-mi văd de viața mea, dar așa … ”, oftează femeia.

Deși au trecut mai bine de 4 ani de la pronunțarea divorțului, Maria nu a apucat să aibă încă o viață liniștită. „Mai întâi mi-a luat afacarea. Chiar și atunci când formam o familie, el deja pregătea lovitura. La început mi-a preluat afacerea, după care un apartament, mașina și acum a pus ochiul pe al doilea apartament, chiar dacă eu am avut în toate cota mea parte de 50 la sută. Au fost investiți nu doar banii noștri, dar și ai mamei, care muncea în Italia și ne trimitea în fiecare lună bani. A falsificat tot felul de acte care au fost cerute de instanță ca să câștige. Pentru a-mi asigura copiii cu o bucățică de pâine, mi-am creat și eu o agenție de turism. Au fost zile când nu aveam ce mânca. De banii care îi câștigam le cumpăram copiilor de mâncare ceva mai bunișor, iar eu mâncam pâine goală. Am trecut și prin asta, pentru că el nu mă asigura financiar cu nimic”, își amintește Maria.

A cerut instanței să-i stabilească pensie alimentară pentru copiii. „Ce vă gândiți că a făcut să scape și de asta? Chiar dacă știam că are venituri mari, a prezentat în instanță niște certificate că mai îmi venea eu să-l întrețin, dar nu încă el să mă ajute să cresc copiii. Respectiv, instanța a decis că trebuie să achite puțin peste o mie de lei. Ce fac eu cu două mii de lei pe lună când pentru asigurarea lor ai nevoie de mult mai mulți bani? Mai mult, pentru că avem și cetățenie românească, copiii primesc acea indemnizație lunară din partea statului român. Ce credeți, mi-o ia și pe asta. Din acei bani, îmi plătește mie pensia alimentară și îi și mai rămâne și lui. Ce fel de tată este el dacă face așa ceva? Când iese în lume și se laudă, ți-ar părea că este un tată model, dar …. ”, suspină femeia.

Chiar dacă au mai mulți ani de când nu sunt împreună, bărbatul continuă să o viziteze în fiecare zi. Totul ar fi perfect dacă nu ar fi și violent. „Uneori cred că special vine să-mi facă peri suri. Mai mult, uneori vine și cu noua nevastă care îl susține în ceea ce face. Caută scandal din tot și mă înjosește în fața copiilor. Dacă încerc să-i spun ceva, mă lovește. Într-o zi l-am luat la rost de ce a lăsat copilul fără supraveghere când îl luase de acasă și m-a lovit așa tare că am căzut fără cunoștință. Am înregistrate aproape 20 de plângeri la poliție, tot fără vreun rost. Banul decide totul în ziua de azi”, se plânge femeia.

A încercat să schimbe și lacătul la ușă, dar nici asta nu a fost o soluție. S-a pomenit într-o zi cu ușa spartă. Mai mult decât atât, și cu hainele în mijlocul coridorului. „Vă închipuiți, să vii acasă și să-ți găsești hainele în scara blocului. Intră în casă, face ce dorește. Mi-a luat și multe haine, chiar și lenjerie. Nu știu ce face cu ea. Nu-i poți interzice să vină pentru că e și casa lui și până nu este decizia definitivă a instanței, așa ne chinuim. Mi-a furat din apartament și obiecte de preț, aur și alte bunuri. Mi-a spart și ușa de la sediul agenției de unde a furat bani, care nu erau ai mei, dar ai clienților, care rezervase pachete turistice. Acum sunt încă și cu datorii. Trec printr-un coșmar din care nu știu cum voi ieși. Mă rog Domnului să mă țină sănătoasă”, suspină femeia, care ne spune că s-a adresat la mai multe instituții după ajutor, dar care rămâne deocamdată tot singură să-și rezolve problemele.

Chiar dacă trece zi de zi printr-un adevărat coșmar, Maria găsește puteri să se ridice și să trăiască cu speranța că va veni și ziua când se va culca în liniște alături de copii și nu îi va fi frică că fostul soț îi va deschide iar ușa și nu știe ce o așteaptă. „Am împodobit acum bradul și îl așteptăm pe Moș Crăciun să vină cu daruri. Să vă spun ce i-au scris copiii în scrisoare? Mi-au dat lacrimile când am citit. Ambii au scris că vor liniște în familie, mămica să nu mai plângă, iar bunica să fie sănătoasă. Alți copii își doresc cadouri scumpe, dar ai mei… Mama are diabet zaharat și ei văd cum i-a își administrează medicamentele. Suferă foarte mult. Sperăm însă că va veni și ziua când Moș Crăciun le va îndeplini dorința micuților”, conchide pe un tot optimist, dar cu lacrimi în ochi femeia.

moldnova.eu

0