7613

Iată cu ce se ocupă acum ex-Preşedintele Curții de Conturi, Serafim Urechean

Reporterul nostru a realizat un interviu cu ex-Preşedintele Curţii de Conturi, ex-Primarul capitalei, ex-liderul AMN, Serafim Urechean, pe care l-a întrebat: „Cu ce vă ocupați acum?”

„Luând în calcul că am fost foarte ocupat, eu nu am mimat prezența mea la serviciu nicăieri. Am muncit „din gros”, cum se spune, și acum mai sistematizez niște materiale, mai pun la cale arhivele, sănătatea. Nu mă dă de gol sănătatea, dar am necesitatea de un „respiro” pentru mine. Sigur că sunt mai multe propuneri atât de ordin politic, de ordin economic, de ordin managerial, dar voi lua o decizie mai târziu. Întâi trebuie să mă lămuresc bine ce se întâmplă în jurul meu, în societate, în țară, pentru ca următorii pași să fie unii sănătoși, duri și făcuți în numele țării, în numele viitorului R. Moldova. Nu exclud participarea mea în proiecte politice și de acest gen. Mai sunt locuri pentru propuneri, dar puțin mai târziu”, a declarat el.

Întrebat despre informaţiile precum că ar putea adera la Partidul Șor, Serafim Urechean a declarat: „Am auzit acest lucru într-o emisiune la tv. Nu știu cu ce ocazie. Am răspuns atunci că pot nu numai adera, dar pot fonda ceva fiindcă asta este real posibil. Chiar dacă m-aș plasa undeva, convingerile mele și viziunile mele, nu numai politice, dar și sociale, trebuie să coincidă cu cineva. Au fost niște speculații de ordin moldovenesc”.

curentul.md

2