1678

Soarta transportului nocturn, sub semnul întrebării. Ce spun locuitorii Capitalei

chisinau, transport nocturn
Consiliul municipal Chişinău se va întruni astăzi în şedinţă. Pe agendă se regăseşte şi proiectul privind implementarea transportului nocturn. Asta după ce timp de două luni, rutele de troleibuz 22 şi 24 au circulat până la ora două noaptea.

Membrii organizaţiei "Oraşul Meu", au prezentat un sondaj care arată că peste 90 la sută dintre oameni vor ca troleibuzele să circule pe străzi după miezul nopţii. Reprezentanţii Regiei Transport Electric Chișinău sunt de acord cu implementarea proiectului, dar au anumite condiţii.

"Noi propunem ca pe timp de toamnă-iarnă troleibuzele să circule până la ora 24.00. Iar în perioada de vară-primăvară până la 01.00. Este real şi nu necesită prea multe cheltuieli. Noi suntem gata să implimentăm orice decizie va lua Primăria", a precizat Ghenadie Zadiseneţ, director tehnic Regia Transport Electric.

Membrii organizaţiei "Oraşul Meu", cer ca în zilele de weekend troleibuzele să circule până la ora trei noaptea.

"Contrargumente. Primul că de la unu până la două nu sunt călători, păi nu putem să generalizăm acest fapt pentru că oamenii preferă să stea până mai târziu vineri spre sâmbătă şi spre duminică în oraş. Mulţi şoferi se urcă la volan în stare de ebrietate iar prin acest proiect putem micşora riscul de accidente", a spus membru Oraşul Meu, Vlad Cechină. 

Potrivit sondajului realizat de organizaţie, peste 95 la sută dintre oamenii intervievaţi sunt gata să achite o taxă mai mare pentru ca transportul public să circule până târziu.

"La întrebarea sunteţi deacord cu majorarea tarifului, "Da" au spus 53 de procente şi "Nu"- 48. Noi nu credem că este corect ca transportul public să genereze o creştere masivă în buget, dar cetăţenii au fost deacord", a adăugat Vlad Cechină. 

Iată ce spun locuitorii Capitalei:

"Când merg în vizită sau la zile de naștere este o problemă să ajung acasă. Troleibuzele merg rar, taxiul este greu de chemat. Mie mi-ar fi prinde bine, până la ora două ar fi bine."

"Este comod pentru tineri în mare parte fiindcă e mult mai ușor să ajungi acasă decât să mergi pe jos sau dacă nu îți ajung bani de taxi."

"Iarna sunt de acord ca să circule până la 12, iar vara oamenii mai mult se plimbă şi ar fi bine să circule până la ora două, trei noaptea. ”

În această perioadă de testare pentru salarii şi curent s-au cheltuit 800.000 de lei şi s-au acumulat 200.000 de lei.

Transportul public pe timp de noapte a fost introdus în Capitală la inițiativa organizaţiei "Oraşul Meu". Autoritățile au promis că iniţiativa ar putea fi implementată pe termen lung, dacă experimentul va fi unul reușit.

publika.md

0