1605

Primul hotel pentru anvelope s-a deschis la Chișinău: cît costă serviciul și ce include

chisinau, hotel de anvelope
Dacă nu ai spațiu unde să păstrezi roțile mașinii tale în perioada rece sau caldă a anului, află că în Republica Moldova s-a deschis primul hotel pentru anvelope.

Solicitat de către reporterul nostru, Iurie Șalaru, directorul afacerii ne-a relatat că totul a început de la un vecin, care l-a rugat să-i țină pe o perioadă de timp anvelopele în subsolul casei.

„Ideea de hotel a apărut un pic mai înainte. De fapt, atunci un vecin m-a rugat să-i țin anvelopele în subsolul casei mele. Recent am devenit proprietarul unui service auto și am observat că dispun de mult spațiu nefolosit. Așa s-a născut ideea cu hotelul de anvelope. Primul client a fost un alt vecin de la bloc”, a spus directorul.

Șalaru ne-a relatat că acest tip de serviciu este disponibil în mai multe orașe, atât din Europa, dar și CSI.

„La noi păstrarea anvelopelor costă în jur de 240 de lei, pe un termen de aproximativ 6 luni. Avem și vulcanizare, balansare și, respectiv, încălțăm și descălțăm mașina, tot noi”, a mai adăugat omul de afaceri.

Acesta ne-a oferit mai multe detalii despre modul în care vor fi păstrate anvelopele.

„Anvelopele sunt păstrate pe rafturi speciale. Încăperea are toate condițiile necesare, este ventilată și puțin încălzită pe timp de iarnă. Roțile stau în poziție orizontală și sunt mișcate obligatoriu odată la 3 luni”, ne-a dat asigurări el.

Menționăm că hotelul pentru păstrarea anvelopelor „Service Auto km0” se află în centrul orașului, pe str. Tighina 49/2.

curentul.md

0