1314

Interesant! Renato Usatîi: Vlad Plahotniuc mi-a propus 1 500 000 de dolari

plahotniuc, usatii
Preşedintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, susţine că Vlad Plahotniuc i-ar fi propus 1 500 000 dolari ca să lipsească din Republica Moldova în perioada lunilor septembrie-octombrie-noiembrie. Declaraţia a fost făcută joi seara în cadrul emisiunii „Puterea a patra” de la postul de televiziune „N 4”.

Acesta a relatat că oferta a fost lansată în timpul a două întâlniri cu prim-vicepreşedintele PDM Vlad Plahotniuc, pe care le-a avut pe 6 iunie şi, respectiv, 16 iunie în clădirea GBS.

„Mi-a spus că are două propuneri. Prima: mi-a propus să părăsesc Republica Moldova pentru lunile septembrie, octombrie şi noiembrie, când el pregăteşte ceva. Pentru aceasta mi-a propus 1 500 000 de dolari, bani de cheltuială. După care a venit cu propunerea numărul doi. Mi-a spus că va numi o cifră, după ce va face nişte calcule cam cât am cheltuit eu în Republica Moldova, ca în general să plec din politică Republicii Moldova”, a menţionat Renato Usatîi.

Potrivit liderului Partidului Nostru, dacă ar fi acceptat cea de-a doua propunere, el ar fi trebuit să iasă cu o declaraţie în care să anunţe că din cauza sănătăţii, părăseşte funcţia de primar şi lider de partid.

Usatîi a declarat că a mers la aceste întâlniri pentru a afla mai multe informaţii despre planurile lui Vlad Plahotniuc, legate de alegerile prezidenţiale. Mai mult, Usatîi a recunoscut că a avut tentaţia de a merge şi la a treia întâlnire cu prim-vicepreşedintele PDM pentru a ridica aceşti bani, ca apoi să-i prezinte societăţii şi să arate cum politicianul cumpără oamenii.

Totodată, Renato Usatîi a afirmat că în cadrul celor două întrevederi Vlad Plahotniuc l-ar fi preîntâmpinat că „nu are avea nevoie de Renato Usatîi şi de Andrei Năstase în Republica Moldova” şi că ar fi bine ca liderul Partidului Nostru să accepte, dacă nu cea de-a doua propunere, atunci să ridice 1 500 000 de dolari.

În finalul emisiunii, Usatîi s-a adresat lui Vlad Plahotniuc cerându-i „să lase în pace Republica Moldova”.

moldova.org

0