1271

Buna ziua!

As vrea sa ma ajutati. 

Conduceam automobilul de serviciu prin localitate cu viteza admisa (52 km) pe partea dreapta a carosabilului. Din stinga mea de pe acostament sa repezit pe neasteptate un cine la masina. Fiind la distanta prea mica nu am reausit sa evit impactul. Si  astflel sa produs tamponarea cinelui. Dupa orprirea automobilului eu am coborit si am constatat ca cinele nu va supravetui. Din motiv ca nu s-a apropiat nimeni de mine referitor la impact  am considerat ca este un cine vagabond si am plecat mai departe. 

Peste doua ore sa apropiat de mine agentul constatator care a intocmit proces verbal cu privire la contraventie incriminindu-mi mie comiterea contraventiei prevazute la art. 242 al.1 cod contravrentional. si fiind aplicata sanctiunea contraventionala sub forma de amenda in marime de 40 u.c. cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.

Cinele era fara lesa si botnita! 

Sunt chemat la judecata din motiv ca am parasit locul unde sa produs accidentul. 

Din cite cunosc în prezent legislaţia în vigoare prevede  privarea dreptuluide a conduce vehiculul pe un termen de la 2 la 3 ani sau arest contravenţional pe un termen de 15 zile.

Autati-ma cu un sfat! mrs

0