5883

S-a sinucis de Crăciun, la doar 18 ani, din cauza politicii lui Putin

sinucidere, tanar
În orașul Zhigulevsk, din regiunea Samara (Rusia), s-a sinucis Vlad Kolesnikov. 

Tânarul avea doar 18 ani. Numele baiatului a devenit cunoscut în iunie 2015, când a venit la școală într-un tricou cu steag ucrainean, pe care scria „Retrocedarea Crimeei!”. Apoi, în orasul Podolsk, unde era elev la colegiu, a afisat sloganuri anti-război.

După acest incident, Vlad a fost exclus din colegiu. Agentii FSB au fost foarte interesați de el: mai ales de unde a facut rost de tricou. Bunicul sau, un susținător al lui Putin, l-a trimis la tatăl său în Zhigulevsk.

Într-un interviu cu Radio Liberty, Vlad a declarat:

„La biroul de recrutare le-am spus că nu vreau să merg la război împotriva fraților mei. Pe telefon am înregistrat imnul Ucrainei. Și înainte de a intra am pus sa cante imnul Ucrainei, pentru ca nu sustin armata rusă si cred ca este o rusine sa servesc in randurile armatei ruse. Iata aşa am pus imnul Ucrainei și am spus: „Băieți, nu am de gând sa lupt pentru armata rusă”.

Istoria lui Vlad Kolesnikov a devenit cunoscuta, despre el a scris presa rusă şi occidentala. El coordona un blog popular și a participat la o serie de grupuri de opoziție pe „Facebook”. Cu toate acestea, la Zhigulevsk, Vlad nu a găsit limba comuna cu rudele și s-a plâns de hărțuire din partea colegilor:

„Relația cu oamenii este îngrozitoare -…au promis să ma bată, aruncau in mine cu noroi, insultele erau constante și ma loveau cu coatele sau ma imbranceau pe coridor. Într-o zi, un baiat mi-a dat un pumn in fata (spre fericire nu unul foarte puternic). Eu nu pot merge la poliție (ei inca de asta vara mi-au dat de inteles ca nu mă vor ajuta și, citez, „ti-as da un pumn in fata pentru un astfel de lucru …”). În Zhigulevsk, aici, pot face cu mine ce vor ei. Caut cu disperare un loc in care sa pot pleca”-.. a scris Vlad în noiembrie corespondentului Radio Liberty.

Pe 25 decembrie, Vlad Kolesnikov a luat o doză letală de medicamente. Poliția a declarat corespondentului Radio Liberty ca baiatul nu a putut fi salvat.

timpul.md

13