1049

A.Candu va organiza consultări cu şefii fracţiunilor parlamentare

consultare, sefi
Socialiştii l-au chemat pe Andrian Candu la discuţii, recurgând la un şantaj mascat sub forma unui protest prin care a fost blocată tribuna Parlamentului. Preşedintele Legislativuului a dat curs invitaţiei amabile lansată de Zinaida Greceanîi, după ce prima invitaţie "la covor" venită din partea lui Igor Dodon, a eşuat. Discuţia a durat circa 30 de minute, iar la sfârşitul ei speakerul a anunţat că va organiza consultări cu fracţiunile parlamentare pe câteva subiecte.

El va convoca săptămâna viitoare, cel mai probabil marți, o ședință de lucru cu participarea șefilor fracțiunilor parlamentare.

„Dacă există temerea că prin acțiunile mele se limitează dreptul la inițiativă legislativă, într-adevăr trebuie sesizată Curtea Constituțională și eu voi respecta decizia Curții”, a mai adăugat Andrian Candu.

La rândul său, Igor Dodon susține că singura soluție pentru rezolvarea situației actuale sunt alegerile parlamentare anticipate. Acesta amenință că va organiza astfel de acțiuni ori de câte ori va fi nevoie.

„Ţara arde, dar Parlamentul se piaptănă. Atunci când suntem într-o situație extrem de dificilă, noi venim cu inițiative care ar aduce un deznodământ.(...) Băieții din Alianță se țin cu dinții, nu vor să plece de la guvernare. Am fost nevoiți să blocăm tribuna Parlamentului şi vom face acest lucru ori de câte ori va fi nevoie", a declarat liderul PSRM.

Dodon zice că subiectul demiterii Procurorului General este unul interzis pentru Andrian Candu, prin urmare socialiştii se vor adresa Curții Constituționale pentru a da o apreciere comportamentului lui Andrian Candu, când vine vorba de acest subiect. „

Noi am înțeles că demisia Procurorului General este un subiect tabu pentru Candu. vom insista asupra demisiei și a procurorului, și a CNA-ului, și ai altor instituții. Referitor la PG sunt câteva soluții: ne vom adresa la CC pentru a califica acțiunile domnului Candu drept uzurparea puterii din Parlament"

deschide.md

0