1088

Ce răspunde Ghimpu când e întrebat dacă Plahotniuc a capturat R. Moldova

raspuns, moldova
Liberalul Mihai Ghimpu nu crede că Vlad Plahotniuc ține R. Moldova în captivitate, dar afirmă că cele mai puternice instituții ale statului au fost la Partidul Liberal Democrat din Moldova (PLDM). „Trebuie să vedem mai întâi cine și cât a capturat”, a declarat Ghimpu în cadrul unei emisiuni de la TVR.

Întrebat direct dacă omul de afaceri, controversatul Vlad Plahotniuc, a capturat R. Moldova, Mihai Ghimpu s-a ferit să dea un răspuns concret. „Până la reținerea lui Filat nu au fost probleme cu justiția, dar acum sunt. Filat a trebuit să se gândească ce fel de justiție avem în R. Moldova”, a spus liberalul.

Totuși, cei prezenți în platou au insistat ca Mihai Ghimpu să spună ce crede despre statul capturat. „Eu vreau să vă spun că pe mine și PL nu ne conduce. Asta deja înseamnă că nu conduce și ține în captivitate o țară întreagă. Dacă e să vorbim de stat captiv, pot să vă spun că cele mai puternice instituții statale au fost la PLDM: Vama, FISC-ul, Ministerul Finanțelor. La PD a fost Ministerul Economiei. Cu „Metalferos” noi ne-am revoltat în Parlament, dar PD nu a votat. Ce să-i faci? Trebuie să vedem cine și cât a capturat”, a mai adăugat Ghimpu.

Mihai Ghimpu a intrat într-un dialog cu deputatul Tudor Deliu și a spus că „Filat a furat miliardul”. „Da, el a furat miliardul”, a afirmat Ghimpu. Întrebat de Deliu dacă are probe în acest sens, mai ales că există prezumția nevinovăției, liberalul a spus că le are, iar „peste 3 luni se va vedea”.

Liberal-democratul Tudor Deliu i-a transmis lui Ghimpu că PLDM nu va participa la negocieri, iar soluții trebuie să le găsească cei din PD, care au votat pentru demiterea Guvernului. Mai mult, deputatul PLDM a dezvăluit că și colegii săi de partid, dar și dânsul personal au fost intimidați și amenințați să revină la masa negocierilor cu cei care au capturat R. Moldova. 

„Cum să negociem cu PD, când ei au demis Guvernul? Acum intimidează primarii noștri cu dosare penale și-i impun să părăsească PLDM. Personal am fost intimidat. Mi-au spus că, în pofida faptului că nu am averi, că nu au de ce se lega, există și accidente rutiere în țara asta. Asta mi-a fost spus în față. Cum după asta pot să mă duc și să mă cuprind cu acești oameni?”, a întrebat Deliu.

Reacția lui Ghimpu la cele spuse de Deliu a fost scurtă. „Eiiii…hai…Eu lupt din 88, de pe timpul KGB-ului sovietic…Trebuie ca PD, PL și PLDM să înghită totul și să avem o alianță pentru următorii trei ani. Nu avem alte soluții. Azi suntem răul cel mai mic, asta e problema. Și eu m-am săturat, dar din anii 88 lupt cu răul ăsta”, a conchis Mihai Ghimpu.

ziarulnational.md

0