1155

Soluția lui Candu: Un apel către deputații pro-UE, nu către fracțiuni

proue, fractiune
Președintele Parlamentului, Andrian Candu, regretă decizia PLDM de a nu participa la Guvernare, însă, se arată convins că vor fi găsite soluții. La insistența jurnaliștilor, Candu a spus că una dintre acestea ar fi un apel către deputaţii proeuropeni de a participa la consultări și nu către fracțiuni, așa cum s-a făcut până acum. Declarația a fost făcută în contextul convingerilor sale, că inclusiv în PLDM sunt oameni care nu împărtășesc decizia luată aseară la Consiliul Politic al formațiunii.

"Dacă PDLM nu va partica la negocieri, vom face un apel la toţi deputaţii proeuropeni să facă parte dintr-o majoritate proeuropeană şi vor vota un Guvern proeuropean. De asemenea vom continua dialogul cu PCRM. Vom avea consultări în această după masă cu PL şi grupul Leancă, şi vom vedea care sunt paşii următori în formarea unei majorităţi. Chiar dacă sunt viziuni diferite, cred că ei vor pune prioritar interesele statului", a declarat Andrian Candu.

Ce ţine de pasul făcut de PLDM, preşedintele Parlamentului a comentat astfel:

"O astfel de decizie a PLDM este una iresponsabilă, una care se bazează pe emoţii. Cred sincer că la nivel de partid şi la nivel de fracţiune sunt mai multe opinii contradictorii ce ţin de formarea unei coalţii. Declaraţiile precum că PLDM a guvernat Republica Moldova şi doar PLDM a avut o contribuţie substanţială la Asocierea Republicii Moldova la UE sunt iresponsabile”.

Andrian Candu, zice că un astfel de mesaj va fi lansat inclusiv în adresa deputaților comuniști.

Făcând referire la comportamentul de astăzi al deputaților socialiști, Andrian Candu spune că nu va tolera în plenul Legislativului atitudine ce nu este caracteristică clasei politice.

Declarațiile au fost făcute după ce socialiștii au anunțat astăzi că vor reveni cu proiectul privind demiterea lui Candu, deoarece acesta ar face agenda Parlamentului după bunul său plac, fără a ține cont de propunerile fracțiunilor.

„Nu voi tolera în ședința plenului comportament care nu ar trebui să fie caracteristic clasei politice și nu voi tolera încălcarea legii. Dacă cineva nu este deacord cu argumentele mele atunci când vor să înainteze o propunere, să modifice legislația", a declarat Andrian Candu.

deschide.md

0