3661

Valeriu Streleț, acuzat de înșelăciune și faptul că datorează unui antreprenor 30 de mii de dolari! Ce răspunde fostul premier

antreprenor, datorii
UPDATE: ”Valeriu Streleț declară că nu a fost niciodată asociat în afaceri cu Alexandru Guțu și nu are nicio datorie față de acesta”.

Fostul prim-ministru Valeriu Streleț este acuzat de înșelăciune. Potrivit antreprenorului Alexandru Guțu, liderul PLDM îi datorează 30 de mii de dolari încă din anul 1996, bani investiți într-o afacere comună de import a pesticidelor.

”Începând din anul 1996, împreună cu câțiva prieteni am început o afacere de import a pesticidelor în Republica Moldova. Noi am făcut o investiție 30 mii de dolari într-un SRL care aparținea lui Valeriu Streleț. După puțin timp, acesta a decis să rămână singur în afacere. Astfel, am convenit că suma pe care am investit-o să ne fie întoarsă. La moment el nu a avea banii, dar a scris o recipisă prin care până în decembrie '96 trebuia să ne întoarcă banii”, a declarat azi Guțu într-o conferință de presă.

Potrivit antreprenorului, pe tot parcursul anilor Valeriu Streleț l-a ignorat, iar în unele cazuri a fost amenințat cu funcția pe care o are și persoanele care îl înconjoară.

”Din 2000 încoace a fost imposibil să ne apropiem, el mi-a spus să-i trimit toate întrebările pe poșta electronică, dar mi-a dat de înţeles din ce partid face parte și cine este la conducerea acestuia”, a mai adăugat Alexandru Guțu.

Întrebat de ce abia acum prezintă public aceste informații, antreprenorul spune că până în 2009 s-a bazat pe omenie, deoarece Streleț declara că nu are resurse: ”Noi suntem oameni simpli și nu avem cum ajunge până la dumnealui, până în 2009 am crezut în omenie, dar din 2009 de când face publice declarațiile pe venit cred că se putea lămuri cu noi”.

Contactat, Valeriu Streleț nu a răspuns la telefon pentru a comenta acuzațiile. Nici serviciul de presă al PLDM nu a răspuns la apelurile noastre.

realitatea.md

1