11381

Ce scria Leancă pe foaie atunci când Vlad Filat vorbea la tribuna Parlamentului (Foto)

foaie, filat
În discursul pe care l-a ținut ieri în Parlament, înainte să se decidă ridicarea imunității parlamentare, Vlad Filat l-a pomenit și pe fostul său coleg de partid, Iurie Leancă.

„Acum am calea mea, dar mă adresez celor care rămân în Parlament: reveniți la ceea ce am fost la început. S-a terminat perioada compromisurilor, dar să nu mergeți pe alt scenariu. Iată stă în spate salvatorul națiunii, tovarășul Leancă, care a fost scos din partid și murat ca variantă de rezervă ca, în cazul în care Filat se duce, se duc din PLDM și vin acuși europeni, eventuali prieteni, de ce nu de la Berlin cum se întâmplă când are nevoie. Și haideți să salvăm vectorul european. Oameni buni, salvați țara. Salvați-vă pe voi!”, a spus Vlad Filat.

În timp ce Vlad Filat vorbea, Iurie Leancă își scria pe foaie replica pe care avea s-o spună mai târziu.
leanca, filat
Iurie Leancă a afirmat, atunci când i-a fost oferit cuvântul, că Vlad Filat este cel care l-a făcut să plece din PLDM.

sursa

2