1014

Oleg Brega riscă închisoare: Este o răfuială a organelor de drept din Găgăuz-Yeri

condamnare, inchisoare
Procurorii din regiunea autonomă ”Găgăuz-Yeri” vor condamnarea la închisoare a activistului Oleg Brega. Acesta riscă să fie plasat în detenție pentru 15 zile, după un incident ce a avut loc la Curtea de Apel Comrat.

Potrivit procurorilor, Oleg Brega a înjurat polițistul care i-ar fi interzis să intre în sediul unei instituții de drept din regiune, acuzații negate de activist.

”Ei pretind că nu m-am supus ordinelor polițistului de la intrarea în Curtea de Apel Comrat, care îmi interzicea să intru într-o instituție de drept. El mi se adresa numai în rusă, deci încă nici nu e clar dacă am înțeles tot ce mi se spunea. Procurorul mai pretinde și că l-am înjurat pe omul legii, dar asta încă trebuie s-o demonstreze. Eu am filmat tot și pot arăta că n-a fost așa și că n-am înjurat pe nimeni. Să vedem ce probe o să aducă ei”, a declarat Oleg Brega, contactat de reporterul Politik.md.

Cazul a avut loc acum două luni, iar procurorii cer în privința lui Oleg Brega pedeapsa maximă. Pentru faptele incriminate Codul Contravențional prevede pedeapsă sub formă de amendă, muncă neremunerată în folosul comunității sau de la 10 la 15 zile de închisoare cu executare.

”Orice solicitare de pedeapsă maximă este aplicată în prezența unor circumstanțe agravante și trebuie justificată. Procurorul însă, spune că trebuie pedeapsă maximă ”ca să înțeleagă, ca să țină minte”. Este clar o răfuială a organelor de drept din Găgăuz-Yeri, dar poate și din toată Moldova. (...) Decizia primei instanțe nu ar trebui să fie executorie, dar nici nu știi ce le dă prin cap, cum au mai fost cazuri, iar persoana condamnată a fost luată în cătușe din sala de judecată. Pe de altă parte, instanța ierarhic superioară este Curtea de Apel Comrat, unde a și avut loc incidentul, deci și aici putem presupune ce sentință o să fie”, susține activistul.

Oleg Brega este activist pentru drepturile omului și jurnalist. La ultimele alegeri locale generale acesta a candidat pentru funcția de primar al capitalei.

sursa

0