944

Filat vrea ca Leancă să sprijine AIE-3 fără ca să ceară funcţii

leanca, filat vlad
Vlad Filat susţine că în cazul în care majoritatea parlamentară, se va transforma în minoritate, Iurie Leancă ar trebui să sprijine necondiţionat alianţa de guvernare. "Or, el va trebui să demonstreze ce-și dorește cu adevărat: integrarea europeană a țării sau funcţii și pîrghii administrative", a declarat Vlad Filat într-un interviu pentru tribuna.md.

Liderul PLDM susţine că integrarea europeană a țării poate fi susţinută atît condiţionat, cît și necondiționat. Nu pomeneşte însă, nimic despre faptul dacă PLDM ar fi gata să cedeze, sau nu, anumite funcţii grupului Leancă, de dragul parcursului european al RM.

"Nu aș vrea să intru în detalii și să-i dau sfaturi fostului meu coleg, dar să nu credeţi că noi nu înțelegem ce se întîmplă cu adevărat în politica moldovenească, cine și ce sfori trage și care sînt scopurile urmărite în realitate", a mai declarat el.

Discuţiile au avut loc în contextul unei alte întrebări legate de avertismentul lui Renato Usatîi, că în scurt timp fracţiunea PLDM va fi părăsită de încă cel puţin un deputat. Vlad Filat recunoaşte că miza de distruge majoritatea parlamentară este foarte mare, însă deputaţii trebuie s conştientizeze rolul lor isoric pe care îl au în viaţa politică.

"Tare mi-aș dori ca toți deputaţii din alianţa de guvernare să înţeleagă importanța istorică a momentului pe care-l traversăm, să înțeleagă că au fost votați de cetăţeni ce-și doresc un viitor european și că nu au nici un drept să-și bată joc de votul cetățenilor, folosind mandatul de deputat după cum le dictează interesele de moment. Apropo, mie sincer îmi pare rău de acei politicieni care, căutînd interese de moment, uită că se fac de rușine nu doar pentru tot restul vieţii, ci riscă să rămînă în istorie cu ruşinoasa imagine de trădători ai intereselor țării în cele mai cruciale momente. Pînă la urmă, istoria este cea care ne judecă pe toți", a conchis liderul PLDM.

Amintim că săptămâna trecută, fracţiunea PLDM a fost părăsită de Petru Ştirbate. Anunţul a fost făcut iniţial de liderul Partidului Nostru, un înverşunat duşman al lui Vlad Filat. Tot Usatîi a anunţat că în scurt timp fracţiunea lui Vlad Filat va fi părăsită de încă cel puţin 1-2 parlamentari.

sursa

0