786

Streleț solicită protestatarilor să elibereze PMAN. Care este motivul

moldova, premier
Premierul Valeriu Streleț a cerut protestatarilor să elibereze Piața Marii Adunări Naționale pentru a putea organiza „Ziua Vinului”. Solicitarea vine după ce ieri vinificatori s-au exprimat solidari pentru anularea sau amânarea Sărbătorii Naționale a Vinului în contextul situației social-politice și protestelor din PMAN. Declarația a fost făcută în cadrul emisiunii „In Profunzime”.

„În anul acesta avem o recoltă de struguri excelentă și o calitate a vinului ca niciodată. Mulți vinificatori spun că vinuri atât de bune nu am avut în ultimii 10 ani și am avea cu ce ieși. An de an fluxul de vizitatori în această zi crește semnificativ”,  a menționat Streleț.

Potrivit sursei, locația de la Moldexpo pentru organizarea evenimentului nu face față numărului mare de vizitatori. În acest context, Streleț vine cu un apel către protestatarii din PMAN.

„Numărul vizitatorilor a crescut și Moldexpo nu mai face față la un astfel de eveniment, nu are nici infrastructura de parcare, etc. Noi chiar am vrea ca în aceste condiții să facem un apel către protestatari ca să se gândească pentru că autorizația lor expiră la sfârșit de septembrie.

Noi suntem deschiși să inițiem un dialog pe revendicări concrete, pe domenii concrete, să stabilim o foaie de parcurs, ce avem de făcut cu toții împreună, să cooptăm din rândul protestatarilor în diferite grupuri de lucru reprezentanți care să monitorizeze aceste procese. Dar să permită să facem Ziua Vinului, Sărbătoarea Națională a Vinului. E una din principalele noastre sărbători. E puținul care-l mai avem”, a adăugat premierul.

0