4980

El este ministrul moldovean suficient de bogat incat sa renunte la salariu. Îl va imparti cu secretara si consilierul sau

moldova, transport
E suficient de bogat, astfel incat nu are nevoie de salariul de ministru. Este modesta destainurile a proaspatului sef de la transporturi, care spune ca isi va imparti leafa cu secretara si consilierului sau. Mai mult, el a renuntat la masina de serviciu, iar pentru renovarea biroului sau spune ca nu va cheltui nici un leu. Ii place luxul si confortul si exact asta a gasit in cabinetul de la minister - mostenire lasata de predecesorii sai. La intrebarea ce vrea sa faca ministrul instarit de la Transporturi, raspunsul e simplu - reforme.

Iurie CHIRINCIUC, MINISTRUL TRANSPORTURILOR: ”N-am preferat sa fiu deputat, tot timpul ma gandeam la executiv. Eu sunt persoana pregatita si imi place sa gestionez, sa fiu un manager.”

Ajuns la Ministerul Transporturilor, Iurie Chirinciuc a nimerit ca pestele in apa. Biroul proaspatului ministru este confortabil si luxos, exact asa cum ii place.

Iurie CHIRINCIUC, MINISTRUL TRANSPORTURILOR: ”Eu intotdeauna am avut confort, stiu ca pentru a avea rezultate, trebuie sa ai conditii.”

Conditiile de 5 stele din birou, Chirinciuc spune ca le-a mostenit de la predecesorii sai. Cea mai scumpa tehnica troneaza pe masa ministrului: un calculator care costa aproape 30 de mii de lei.

Iurie CHIRINCIUC, MINISTRUL TRANSPORTURILOR: ”Da, a ramas de la fostul ministru, este un calculator modern, am sa-l dau secretarei in anticamera pt ca eu mai putin timp am pentru a lucra si il am pe al meu, e suficient de a lucra in anticamera e un calculator depasit si i-am promis ca i-l dau sa lucreze.”

Cat despre salariu, diferenta nu este mare, spune Iurie Chirinciuc. Ca deputat, ridica 9500 de lei pe luna, iar ca ministru – 9000.    

Iurie CHIRINCIUC, MINISTRUL TRANSPORTURILOR: ”Dar eu nu am venit pentru salariu, nu este un secret, afacerile mele sunt la vedere, eu am o situatie buna, ma bucur de acest lucru//Salariul este mai mult asa simbolic, mai stimulez consilierul, secretara.”

Rezulta ca Iurie Chirinciuc va face voluntariat la minister. Promite insa sa munceasca din greu. 

Iurie CHIRINCIUC, MINISTRUL TRANSPORTURILOR: ”Acceptand functia de ministru, stiam ca ne asteapta un domeniu greu, complicat, timpuri dificile, dar ca va fi atat de greu, atat de complicat, nu m-am gandit niciodata. Nu este un lucru nou pe care sa nu-l cunosc. Am activat in acest domeniu, si transport auto, si transport feroviar, cunosc domeniul profitand de aceste servicii.”

Proaspatul sef la Transporturi este un prosper om de afaceri. Detine cote de participare la 4 companii, iar potrivit declaratiei de avere a adunat in 2014 un venit de peste 400 de mii de lei.

Iurie CHIRINCIUC, MINISTRUL TRANSPORTURILOR: ”Mai multe afaceri, una este in domeniul mobilei, asta este in domeniul agriculturii, ele functineaza, sunt profitabileun conducator buna e cel care pune pe afaceri o afacere si ea functioneaza.”

Confort la birou, confort si acasa. Chirinciuc locuieste intr-o casa de 255 de metri patrati, are un Lexus din 2005 si detine o serie de terenuri agricole si pentru constructii in judetul Iasi. De asemenea, el are si un apartament de 76 de metri patrati la Iasi.

Iurie CHIRINCIUC, MINISTRUL TRANSPORTURILOR: „Eu n-am venit sa-mi dezvolt afacerile mele, n-am venit sa-mi dezvolt acest lucru, am venit sa incerc sa faca aceea ce-mi doresc mie, eu am ce-mi trebuieste”.

Iurie Chirinciuc a fost deputat timp de jumatate de an si a intrat in parlament pe listele PL, fiind unul dintre cei mai instariti membri ai formatiunii. El este casatorit si are 2 copii, un baiat si o fata.

sursa

1