6499

De ce Leancă se întreţinea cu Shor şi cine este cel care îl protejează pe Drăguţanu?

relatii, shor
Fostul simplu premier Iurie Leancă a surprins ieri. Pentru prima dată de când e în politică am avut din partea sa o reacţie dură. Reacţia s-a consumat printr-o postare pe Facebook, deci nu putem fi siguri că acele cuvinte chiar îi aparţin, dar chiar şi aşa, actualul lider de partid este obligat să răspundă la mai multe întrebări.

Ieri, probabil într-un moment de rătăcire, guvernatorul BNM Dorin Drăguţanu a spus despre Leancă un lucru bine cunoscut, dar care totuşi nu prea a fost pronunţat de oficiali niciodată. Drăguţanu l-a acuzat pe Leancă de faptul că în perioada în care se comiteau matrapazlâcurile de la BEM, acesta se întreţinea bine mersi cu Shor, cel care conducea banca atunci.

„Acum domnul Leancă spune că Banca Naţională nu şi-a făcut treaba. Domnul Leancă trebuie să spună de câte ori a vorbit cu domnul Shor despre aceste probleme. Câte poveşti i-a spus domnul Shor domnului Leancă şi ce s-a întâmplat în final. Au fost poveşti pentru mici copii. Banca Naţională a putut interveni abia în noiembrie. Este un semn clar că am fost ostatici”, declara ieri Drăguţanu, luat probabil de valul numai el ştie a cărei euforii.

Spun „euforii” şi „rătăcire” pentru că, în general, în ultimii ani nu prea s-a întâmplat ca oamenii lui Plahotniuc să se atace între ei. Chiar dacă au apărut unele divergenţe, Al Capone de Grozeşti a avut grijă de fiecare date să-şi calmeze subalternii.

Leancă a reacţionat imediat, făcându-l cam în toate felurile pe Drăguţanu: incompetent, lipsit de moralitate, arogant, tupeist.

Cine-l protejează pe Drăguţanu?

Iar în încheierea mesajului său, Leancă vajnicul, autointitulatul proeuropean nr.1 al acestei aşa-zise ţări, tot el primul şi probabil unicul „simplu premier” de pe Terra, ne-a mai spus că, „faza a doua a raportului Kroll nu a avut loc până acum pentru că, sub diferite tertipuri juridice, a fost blocată tocmai de guvernatorul Dorin Drăguţanu, din motive uşor de înţeles”.

Ei şi care „ex-simplule” premier sunt „motivele uşor de înţeles”? Hai că eu îmi tot rod creierii şi nu prea pot să mă dumiresc.

Pentru că dacă e s-o luăm pe logica acestui mesaj, reiese că interesul lui Drăguţanu e să acopere furtul miliardului. Pentru că el este parte a furtului, care s-a produs sub privirile sale, iar acum, la rândul său, este protejat de cineva.

Ei, dar de cine o fi protejat Drăguţanu, dintre cei care au participat la furtul miliardului? De Filat? Bună glumă! Filat nu-şi mai poate proteja nici naşii sau nepoţii, darămite pe Drăguţanu. De Ghimpu? Din ăsta doar vorba…

Şi cine mai rămâne? Plahotniuc?! Nuuu! Dar „simplule” premier, aşa ceva nu este posibil! Cum să-l protejeze pe Drăguţanu Plahotniuc, cel cu care tu ai „relaţii corecte”? Sau cum să-l protejeze Plahotniuc, cel care, după cum spui tu, este „doar un mit” şi nu e deloc „atotputernic” în Moldova? Păi da’ e posibil aşa ceva?

De ce Leancă se întreţinea cu Shor?

Dar proeuropeanul nostru numărul 1, cel care a semnat concesionarea aeroportului, i-a dat BEM gratuit lui Shor, şi-a asumat răspunderea pe nişte legi care au făcut posibil jaful miliardului, iar apoi acordarea de către Guvern a unor garanţii de 10 miliarde de lei, trebuie să mai răspundă la o întrebare: care este legătura sa cu Shor?

Noi spre exemplu ştim bine că atâta timp cât el a fost ministru de Externe, i-a acordat zeci de numere diplomatice acestuia la Moscova.

Dar, am mai aflat şi anterior, chiar din gura lui Shor, iar acuma a lui Drăguţanu, că prin 2014 Leancă şi actualul primar de Orhei se întreţineau destul de des.

Cu ce ocazie? Despre ce au discutat? De ce nu spune nimic Leancă despre asta? Sau să spun şi eu, la fel ca el, plin de mister: „din motive uşor de înţeles”?

sursa

2