3601

Caz socant: Fetita de 13 ani, abuzata sexual de parintele adoptiv in varsta de 57 de ani

caz, viol
Poveste infioratoare in judetul Vaslui, unde un barbat de 57 de ani este cercetat de politisti dupa ce ar fi supus la perversiuni sexuale fetita de 13 ani pe care sotia lui o avea in plasamant.

Femeia banuia de ceva vreme ca se intampla ceva necurat si, desi a incercat sa stea de vorba cu fata, aceasta nu a recunoscut nimic. A dus copila la un psiholog, iar in fata lui copila s-a destainuit.  

Asistenta maternala a simtit ca ceva e in neregula cu fetita pe care o ingrijea de 2 ani de zile: copila era inchisa in sine si devenise foarte trista. Initial, femeia s-a gandit ca adolescenta era suparata din cauza mediei mici de la matematica. Ulterior insa ea a susprins discutii nepotrivite intre sotul ei si fata. A luat-o la intrebari pe copila, insa degeaba, asa ca a dus-o la un psiholog, care a aflat ca minora fusese abuzata sistematic de sotul femeii, in varsta de 57 de ani.  

Ionel Armeanu Stefanica, directorul DGASPC Vaslui: “Asistentul maternal a procedat corect venind repede la noi si la psiholog. Copilul a povestit tot ce s-a intamplat. Un om de 60 ani sa agreseze un copil de 13 ani. E de neinteles pentru un om normal. Politia sa isi faca treaba pentru ca o astfel de persoana nu poate sta printre oameni.”  

Fetita a fost scoasa din familie si primeste acum consiliere psihologica pentru a reusi sa depaseasca trauma suferita.

Cristina Blanaru, psiholog DPC: “Fetita a fost securizata la un alt asistent maternal si e introdusa intr-un program de consiliere. Are o dispozitie depresiva, anxietate, tendinta de izolare, tulburari de concentrare.”  

Asistenta maternala lucreaza in sistem din 2008 si nu a avut niciodata probleme. A mai crescut doi frati gemeni, care au fost reintegrati in familia naturala si cu care tine legatura si acum. Localnicilor le vine greu sa creada ca barbatul a fost capabil sa abuzeze o fata de 13 ani.  

Danut Cretu, primar: “Ma surprinde. Sincer, nu cred. Fapta e reprobabila, daca s-a intamplat asta, e incalificabila.” Alina Matei, localnica: "Nu pot sa cred. Nu pot sa cred ca se intampla la familia lor.”  

Barbatul de 57 de ani este cercetat acum de politisti. Socata de comportamentul sotului ei, asistenta maternala vrea sa divorteze.

sursa

0