4464

Dorin Chirtoacă explică cum și-a cumpărat apartamentul din Chișinău

Dorin Chirtoacă spune nu și-a mărit considerabil averea pe parcursul celor două mandate, doar că și-a cumpărat un apartament, ceea ce i se pare firesc. El a explicat, în cadrul unei dezbateri electorale, că locuința a fost cumpărată în anul 2013, jumătate din sumă fiind economiile sale, iar jumătate - un credit de la o bancă comercială.

chisinau, dorin chirtoaca

Apartamentul a costat circa 600 de mii de lei, dintre care jumătate reprezintă economii, iar cealaltă reprezintă un credit de circa 315 mii lei de la o bancă, în așa fel încât să pot achita în rate costul apartamentului. Cred că este și firesc să pot avea o locuință personală și nu am avut cum să-mi permit lucrul acesta din primul mandat sau în primii ani de activitate, pentru că nu aveam economiile necesare care să reprezinte prima contribuție la procurarea imobilului”, a declarat Dorin Chirtoacă.

El a menționat că prima contribuție la procurarea apartamentului au constituit economiile din remunerare. ,,Din salariul anual de peste 100 de mii de lei, timp de 7 ani am reușit să economisesc circa 300 de mii. Este o chestiune firească și absolut simplă”, a mai adăugat candidatul PL la funcția de primar.

La aceeași dezbatere a fost invitată și Zinaida Greceanîi, candidatul PSRM, însă ea nu a fost prezentă nici de această dată. În locul ei, a fost prezent colegul de formațiune, Ion Ceban, care nu a putut să explice averea Zinaidei Greceanîi, în special, casa din Chișinău de 1,2 milioane de lei.

sursa

0