1883

Doi angajaţi de la "Registru", suspectaţi de trafic de influenţă, în arest la domiciliu. Alţi doi rămân în izolator

Angajaţii Întreprinderii de Stat "Registru", suspectaţi de trafic de influenţă, au apărut astăzi în fața magistraţilor. Doi dintre ei rămân în izolator, iar doi se vor afla în arest la domiciliu.

Potrivit procurorilor, angajaţii reţinuţi perfectau şi eliberau documente în mod ilegal şi ar fi pretins pentru asta 10 mii de euro. Bărbatul prins în flargant şi-a recunoscut vina. Ceilalţi angajaţi reţinuţi se consideră nevinovaţi.

"Nu mă consider vinovat. Nu am idee de ce am fost reţinut".

"Unii dintre deţinuţii nu îşi recunosc vina și refuză să depună mărturii. Avem suficiente dovezi pentru a cere arestarea învinuitului și trimiterea, în curând, a cauzei penale în judecată", a declarat Dorin Copman, procuror.

Conform deciziei instanţei, doi dintre acuzaţi vor rămâne în arest 28 şi, respectiv, 20 de zile, iar doi vor sta în arest la domiciliu 30 de zile. Potrivit procurorilor anticorupţie, ancheta a început în iulie a acestui an.

Anchetatorii nu ştiu câte paşapoarte au fost eliberate ilegal până acum. Învinuiţii riscă până la şase ani de închisoare.

Tot astăzi, în faţa magistraţilor au compărut şi patru colegi de-ai lor de breaslă. Este vorba despre patru angajaţi ai Judecătoriei sectorului Râşcani din capitală, învinuiţi de fals în acte publice, dar şi de depăşirea atribuţiilor de serviciu. 

Cei patru au fost reţinuţi de către ofiţerii CNA acum câteva zile. Oamenii legii bănuiesc că ei au fost în înţelegere cu un magistrat de la aceeaşi judecătorie. Prin fals în acte, ei obţineau ca anumite dosare să ajungă anume pe masa acestui judecător. Pentru tragerea lui la răspundere penală, procurorii vor avea nevoie de acordul Consiliului Superior al Magistraturii.

Persoane care deja sunt arestate riscă până la 10 ani de închisoare.

http://cna.md/

0