817

RĂZBOI ÎN PLDM! Filat îl atacă pe Leancă şi dă de înţeles că ar putea să-l excludă din partid

După ce prim-vicepreședintele PLDM, Iurie Leancă, a spus că ar putea părăsi PLDM, liderul partidului, Vlad Filat a luat act de aceste declaraţii şi a menţionat că subiectul va fi discutat la partid, după care va fi luată o decizie în acest sens. Declaraţia a fost făcută după ce Parlamentul a acordat vot de încredere Cabinetului de miniștri propus de Chiril Gaburici, dar și Programului de guvernare.  

leanca, vlad filat


„Vom avea discuţii la partid şi în urma declaraţiilor dlui Iurie Leancă vom lua decizii. PLDM nu este un partid cu doi mentori, există un statut care are la bază un element de disciplină. Deciziile luate până acum de PLDM au fost adoptate inclusiv de dl Leancă. Mi se pare straniu să accepţi să fii premier al unui guvern minoritar, iar apoi să spui că azi am făcut un pas înapoi în parcursul european al RM”, a spus Filat.

Anterior, Iurie Leancă a declarat că l-a susţinut şi şi-a dat votul în interiorul partidului pentru înaintarea lui Chiril Gaburici la funcţia de premier. „Cel mai important este un Guvern, să fie o majoritate funcţională. În lipsa unei majorităţi funcţionale, nu-mi dau seama cum Moldova ar putea să se mişte înainte. Nu-mi dau seama cum aşteptările oamenilor ar putea fi îndeplinite”, a spus atunci Leancă.

Potrivit acestuia, în cadrul Biroului Politic al PLDM nu s-a discutat cu votul căror partide urmează ar fi învestit noul Cabinet de miniştri, dar şi-a exprimat speranţa că aceştia vor fi liberalii, nu comuniştii. „Sunt discuţii, se poartă aceste negocieri, se formează această coaliţie pe care am insistat sau nu. În cazul în care nu există subiect de discuţii, asta înseamnă că Guvernul va fi votat de PLDM-PD şi cu susţinerea deschisă a comuniştilor. Votul meu nu va fi dat în acelaşi timp cu votul comuniştilor”, a precizat prim-vicepreşedintele liberal-democrat.

După şedinţa de astăzi a Parlamentului, Iurie Leancă nu și-a dat votul de încredere Programului de guvernare și membrilor Cabinetului de miniștri propuși de Chiril Gaburici. ”Nu am trădat electoralul PLDM și nu am votat cu PCRM”, a spus Leancă.

Realitatea.md aminteşte că Parlamentul a acordat în această seară vot de încredere Cabinetului de miniștri propus de Chiril Gaburici, dar și Programului de guvernare. 60 de deputați și-au dat votul pentru ca Chiril Gaburici să fie prim-ministru al Republicii Moldova până în 2018.

sursa

0