6061

Bombă! Ioniță a prezentat documente cu schemele prin care Filat ar fi furat milioane de la BEM

Președintele Comisiei parlamentare economie buget și finanțe, Veaceslav Ioniță, a ieșit astăzi în fața presei prezentând documente, prin care demonstrează că de la Banca de Economii au fost furate 120 de milioane de lei, în ultimele trei luni. Potrivit lui Ioniță, banii au fost furați prin intermediul firmelor offshore, iar în aceste scheme ar fi implicat Vlad Filat, liderul PLDM, formațiune pe listele căreia Ioniță a ajuns deputat.

ioniță în război cu filat, ioniță în acuză pe filat

Veaceslav Ioniță susține că, după tranzacția de anul trecut, de la BEM au plecat mai multe sume de bani, sub formă de credite false, către alte companii moldovenești, apoi către mai multe firme offshore, ca ulterior să ajungă la companiile din Moldova și România: Caravita, Business Estate Investment, Next Estate Investment și Avva Inter. Ioniță mai afimră că toate aceste firme sunt administrate de apropiații lui Vlad Filat, iar banii au fost în cele din urmă investiți în terenuri și imobile.

”În opina mea problema Băncii de Economii trebuie rezolvată. Dacă nu, râmâne o pată asupra noastră, asupra Coaliției. În ultimele luni am reusit să acumulez mai multe materiale. Din BEM au fost retrași bani – 120 de milioane de lei, în ultimele 3 luni. S-a făcut prin firme offshore și alte scheme frauduloase. Suma totală de bani depășește jumătate de miliard de lei. Clasa politică trebuie să dea dovadă ca banul rămâne la cetățean și nu pleacă nicăieri”, a declarat Veaceslav Ioniță.

De asemenea, deputatul s-a plâns că din cauza investigațiilor pe care le-a făcut pe marginea Băncii de Economii a fost amenințat cu răfuială fizică, de către cei din PLDM, inclusiv de Vlad Filat. 

”Dacă ați fost atenți, de fiecare dată când vorbeam despre subiectul BEM întâmpinam presiune. Cred că ați obesrvat că în ultimele luni s-a exercitat o presiune enormă asupra mea. Prin rude am fost avertizat cu dosare, cu închisoare. Asta deoarece știau că lucrez asupra unor materiale legate de BEM. Cred că noi avem obligația ca în regim de urgență să întoarcem cetățenilor banca. Am fost amenințat că voi fi scos din comisie, mi-a fost greu dar am reușit să merg mai departe”, a mai spus Ioniță.

În același timp, președintele Comisiei parlamentare economie buget și finanțe s-a arătat convins că instituțiile de drept se vor autosesiza pe marginea acestui caz și dosarul va avea finalitate.

”I-aș sfătui pe cei din PLDM, care vor veni cu comentarii, să se abțină vreo dăuă-trei zile, pentru a nu fi chemați de instituțiile de drept să dea declarații în calitate de complici. Voi cere Guvernului României informații, voi anunța Banca Mondială și Fondul Monetar despre situația BEM”, a mai adăugat Veaceslav Ioniță.

bem furat de filat, ioniță în acuză pe filat

(click pe imagine pentru a o mări)

ioniță în război cu filat, filat a furat milioane de la bem


filat a furat milioane de la bem, ioniță în acuză pe filat


sursa

0