3689

Un caz neplăcut la odihnă la Constanța sau De ce să nu ai încredere în șoferii moldoveni!

Am de gând să relatez o întâmplare cum în Constanța am fost scos afară din rutiera Constanța – Chișinău de un idiot de șofer, pentru ca alții să nu ajungă ca mine să fie dați afară și să caute transport de urgență pentru a ajunge acasă de la mare.

Povestea se începe precum că, fiind la odihnă în Eforie de Nord, pentru plecare acasă - am găsit în Autogara de Sud a orașului Constanța autobusul Constanța – Chișinău, ce mereu pleacă din ambele orașe la ora 7-20 (mulți cunosc precum că autobusul dat pleacă de la Gara de Sud, din Chișinău), am sunat miercuri șoferului pe numele Radu, care ne-a spus să-l sunăm dimineața la ora 9, joi, când plecăm acasă. Zis și făcut, l-am sunat joi la ora 9, am făcut rezervare pe două persoane. Ultima zi am petrecut-o la mare, după care la ora 6 eram deja la gara din Constanța.

Pe loc, în loc de autobus, ”mult-stimatul” Radu a venit cu o rutieră Sprinter motivând că sunt puține rezervări și că vor fi puțini oameni. Cel mai interesant moment era când lângă rută s-au strâns o grămadă de persoane. Bagajele noastre au fost date afară, precum eu și un prieten cu care am mers la odihnă - am fost scoși din rutieră, plus încă un cuplu a fost rugat să plece.

După spusele lui ”marele deștept” Radu – noi trebuia să-i sunăm înainte de ora 9 și nu după, că sunt puține locuri și că nu el e vinovat. După mai multe ”băi tu ce ești prost .. tu ai spus la 9 să sunăm ... tu ce te-ai afighit ... eu ce amu să dorm în gara orașului sau ce ...”, dânsul a dat din umeri și a propus să mergem pe bagajele noastre într-o rutieră care era deja plină, și nu aveai nicidecum unde să stai acolo. După ce l-am trimis naibii, am luat banii și împreună cu cuplul care au fost dați afară cu noi, am mers la alt autobus care era la 9-30. Din spusele celui cuplu, când noi eram așezați s-au apropiat doi italieni care hz de unde erau în Constanța și hz pentru ce plecau anume în Cahul, care i-au întins lu Radu o ”stopkă” bună de euro. Plus la aceasta au venit două femei care ”tipa” mereu merg cu dânsu -  aldi clienți fideli #bl**di. Astfel Radu a decis să deie jos pe 4 oameni care au sunat, au rezervat, și au plătit – pentru 2 italieni care i-au dat ”evro” buni și două cunoscute ale sale.

Unica ce-mi pare rău că nu am filmat sau fotografiat întâmplarea, dar plasez numerele de mobil ale lui Radu.

 șoferi moldoveni, cursa lu radu

Din experienă vă îndemn, să nu vă treacă în gând să apelați la dânsu, căci din mai multe vorbe de la moldoveni care au mers cu el ... îi un p****** și de multe ori i-o ”chidanit” pe concetățenii noștri.

Din câte am înțeles compania domnului Radu se numește Milosm (sursa: http://perdorin.blogspot.com/2013/08/transport-chisinau-constanta-chisinau.html

0