1530

Michael Douglas, transformare halucinantă după lupta cu cancerul. A slăbit 18 kilograme

michael douglas, cancer

MICHAEL DOUGLAS s-a destănuit. “În 2010 am aflat că am cancer în stadiu IV. Ştiam puţine despre asta, dar eram conştient că nu e bine deloc. Acela a fost cel mai înfricoşător moment pe care l-am trăit”, a mărturisit actorul în vârstă de 69 de ani, în deschiderea unui congres al medicilor oncologi care a avut loc la New York.

Michael Douglas a mai dezvăluit că, înainte de a afla vestea teribilă, a fost diagnosticat greşit de trei ori, după ce simţea o durere acută în spatele molarilor.

boala, michael douglas

“Am făcut timp de şapte săptămâni radiaţii şi chimioterapie. Cu fiecare săptămână, mă scufundam mai mult şi mă simţeam din ce în ce mai rău”, a mai spus Douglas, potrivit ABC News.

Pe parcursul tratamentului dur, a slăbit peste 18 kilograme, însă a fost ajutat mereu de un nutriţionist.

cancer, michael douglas

Actorul a adăugat că sinceritatea brutală a doctorilor săi i-a dat un sentiment de control asupra bolii.

Michael Douglas a anunţat iniţial că suferă de cancer la gât, însă a revenit apoi şi a precizat că este vorba, de fapt, despre un cancer la limbă.

“Chirurgul mi-a spus să spun că este cancer la gât. L-am întrebat de ce şi mi-a răspuns că dacă nu merge bine, îmi voi pierde o parte din falcă şi limba, aşa că am fost de acord”, a declarat atunci Douglas.

De-a lungul carierei sale , Michael Douglas a câştigat două premii Oscar, unul în calitate de producător al filmului “Zbor deasupra unui cuib de cuci”, împreună cu Saul Zaentz, iar celălalt pentru rolul din filmul “Wall Street”.

sursa

0