2763

Fără mască! Cine sunt actorii din spatele personajelor terifiante

fara masca, personaje terifiante

 De-a lungul timpului, există filme care au făcut celebre unele personaje, fără ca gloria acestora să se reverse (decât într-o mică măsură) şi asupra celor care le-au dat viaţă, scrieUnica. De cele mai multe ori nu am reuşit să descoperim cine este actorul din spatele măştii, aşa că este interesant acum de văzut cine sunt vedetele care au dat viaţă unor persoanje celebre din filme.

fara masca, personaje terifiante

A reuşit să aducă pe marile ecrane unul dintre cei mai populari eroi negativi din ultimul deceniu în cinematografie  - Davy Jones din seria “Piraţilor din Caraibe”, dar puţină lume ştie că actorul Bill Nighy, cel care i-a dat viaţă teribilulul căpitan cu faţa acoperită de tenatcule, are o carieră  prestigioasă în spate, el câştigând Globul de Aur pentru miniseria Gideon’s Daughter.

fara masca, personaje terifiante

Povestea terifiantă a legendarului personaj Freddy Krueger – criminalul cu pălărie, pulover dungat şi gheare din metal, care îşi ucidea victimele în visele acestora -, a înspăimântat de-a lungul timpului generaţii întregi.  Succesul peliculei, s-a datorat atât ineditului din scenariu, cât şi tehnicilor regizorale revoluţionare pentru acel moment, iar actorul Robert Englund a devenit celebru datorită seriei horror “A Nightmare on Elm Street”.

personaje terifiante, actorii

Povestea fetiţei de 12 ani, Regan MacNeil, posedată de demoni si pe care numai un exorcist o poate salva le-a rămas multora întipărită adânc în memorie. Mai puţin cunoscut este faptul că filmul care a făcut-o star peste noapte i-a distrus şi viaţa adolescentei Linda Blair.  Actriţa a suferit o serie de căderi nervoase după terminarea filmărilor, a fost sub protecţia poliţiei timp de 6 luni, pentru că era urmărită de o sectă religioasă, iar apoi, în următorii ani, a jucat doar în filme mici, fără ca să mai cunoască vreodată gloria din acea perioadă.

 

personaje terifiante, fara masca

În 2007, cu mai puţin de un an înainte să moară, Heath Ledger a vorbit despre cel mai memorabil rol al său, The Joker. “Am stat într-o cameră de hotel din Londra timp de o lună. M-am închis pur şi simplu. Mi-am făcut un jurnal şi am experimentat diferite voci. Era important să găsesc o voce şi un râs emblematice. Am ajuns în final pe tărâmul unui psihopat – o persoană care are foarte puţină consideraţie sau deloc pentru faptele sale. The Joker este un sociopat, un clovn criminal cu sânge rece, iar Chris (n.r. – regizorul Christopher Nolan) mi-a dau frâu liber. Ceea ce este amuzant, pentru că nu există limite la ceea ce poate să facă The Joker. Nimic nu-l intimidează şi totul pentru el este o glumă bună“, a declarat atunci actorul, care a fost recompensat post-mortem cu un Oscar.

actorii, personaje terifiante

Pennywise este probabil unul dintre cei mai cunoscuţi clowni ucigaşi din lume, fiind şi unul dintre cele mai înspăimântătoare persoanje de film din istoria cinematografiei.. Rolul acestui sadic a fost jucat de către actorul Tim Curry în filmul IT (1990), realizat de Steven Spilberg după romanul maestrului genului horror Stephen King.

sursa

1