813

Pentalog CEO – Emigrarea masiva este critica pentru industria IT din Republica Moldova

http://www.privesc.eu/?p=521Dragi prieteni si colaboratori,2009 este un an crucial pentru Republica Moldova. Am inteles asta chiar de la inceputul anului. Pe de o parte, din cauza crizei economice, care afecteaza deja o tara fragila, dar si din cauza alegerilor parlamentare si prezidentiale. In acest context, multi tineri din Republica Moldova din sectorul IT s-au vazut obligati sa emigreze. Acest fenomen nu este nou si afecteaza indispensabil toate tarile in curs de dezvoltare, mai devreme sau mai tirziu.Suntem actualmente implimentati in Vietnam, Romania si Moldova, dar in special in ultima notam o diferenta importanta. Acest fenomen de emigrare este in continua accelerare in Rep. Moldova, in timp ce in alte tari constatam o diminuare a lui.Pentalog a comparat salariile angajatilor din agentiile sale din Chisinau, Iasi, Brasov si Sibiu. Am eliminat din analiza data agentia din Bucuresti caci aici modelul nostru de Business este diferit. Rezultatele noastre sunt formale : salariile inginerilor din Rep. Moldova sunt identice cu cele ale inginerilor romani din provincie. Totusi, nimeni nu mai paraseste Romania pentru o alta tara. NICI UNUL din cei 250 de angajati din Romania nu a plecat anul trecut!Am discutat anul acesta cu liderii celor mai mari companii IT din Rep. Moldova. Toti mi-au confirmat aceasta tendinta spre plecare. Daca acest fenomen continua in ritmul dat, existenta unui sector IT moldav, putin cunoscut in lume, dar performant la etapa actuala, ar putea fi amenintat in urmatorii 5 ani. Ma exprim astfel, desi sunteti la curent cu faptul ca intreprinderea pe care o conduc in Rep. Moldova se dezvolta bine. In pofida crizei economice mondiale, efectivul sau a crescut cu 30% incepind cu luna ianuarie 2009. Grupul Pentalog si eu insumi am ales sa investim in aceasta tara si sa o reprezentam in afara frontierei sale. Avem 100 angajati care sunt implicati in proiecte de anvergura si nu avem de gand sa ne oprim aici, ba din contra. Credem ca se poate face ceva in aceasta tara si ca ea isi are locul in ansamblul natiunilor IT. Suntem la curent ca tinerii Romani se intorc deja la bastina lor. Avem chiar Francezi, Germani, Americani in filialele noastre din Romania si Vietnam.Avem cel mai inalt respect pentru curajul celor expatriati care sunt in cautarea unui viitor mai bun, pentru ca este cu adevarat nevoie de el pentru a-si parasi tara si apropiatii. Dar nu ne putem permite sa lasam aceasta tara sa devina un azil de batrani, in care nu vor ramine decit cei care nu mai sunt destul de tineri ca sa plece si sa lucreze undeva mai departe spre vest.Asa ca am decis sa ma adresez VOUA si sa va prezint aceasta dezbatere, care a fost lansata pe blog-urile noastre in ultimele zile, in limbile engleza si franceza. Va invit sa cititi si de ce nu, sa comentati urmatoarele articole:- Exigenta democratiei pentru a opri exodul din Moldova (Vezi si versiunea in limba engleza)- Comentariile celor din Rep. Moldova si Romania : Serghei, Tatiana, Monica, Petru…- Dana a renuntat sa plece in Canada in favoarea Romaniei (Vezi si versiunea in limba engleza)Promit sa public inca doua articole in urmatoarele zile, in care voi aborda problema fundamentala din Republica Moldova: Carenta de servicii publice, frica din sistemul sanatatii, dificultatile sistemului care va educa maine copiii vostri.In cele din urma, maine la ora 12, voi fi disponibil pe www.privesc.eu ca sa va raspund in engleza, romana si franceza, la toate intrebarile asupra acestui subiect pe care il cred foarte important pentru noi toti.
0