TRIUNGHI OARECARE

Uneori este mai dificil sa fii oarecare decat extraordinar. Nu e si cazul triunghiurilor. Cele mai multe triunghiuri sunt isoscele. (2 laturi de aceeasi lungime), dreptunghiulare (cu un unghi drept), echilaterale (3 laturi de aceeasi marime).Exista atatea triunghiuri definite incat devine foarte complicat sa desenezi un triunghi care sa nu fie deosebit sau ar trebui sa desenezi un triunghi cu cele mai inegale laturi posibile. Dar nu e usor. Triunghiul oarecare nu trebuie sa aiba unghi drept, nici egal si nici sa depaseasca 90 de grade. Cercetatorul Jacques Loubczanski a ajuns cu multa greutate sa puna la punct un adevarat "triunghi oarecare". Acesta are caracteristici foarte... precise. Ca sa obtii un bun "triunghi oarecare" trebuie sa asociezi jumatate dintr-un patrat sectionat: de diagonala sa si jumatate dintr-un triunghi echilateral sectionat de inaltime. Punandu-le una langa alta, trebuie sa obtinem un bun reprezentant al unui triunghi oarecare. Nu e simplu sa fii simplu.
0

iulius_2:

Uneori este mai dificil sa fii oarecare decat extraordinar.

вся реплика

ia perversiune, eu pot crea cate doresti si fara asemenea perversiuni.

0

caliogstro:

ia perversiune, eu pot crea cate doresti si fara asemenea

вся реплика

Perversiune "geometrica"?

:D

Creaza, aici pe tema acesta!

0

iulius_2:

Perversiune "geometrica"? :D Creaza, aici pe tema acesta!

вся реплика

o secunda, am sa-ti arat ambele variante

0

Iata acum am desenat. Acum citeste atent fiecare litera si urmareste desenul ca sa intelegi.

Varianta ta arata desenul 1.
    Patratul ABCD impartit in jumate de diaconala AC, formeaza triunguil ACD. Si mai atasam jumate de triunghi echilateral(triunghiul DCF), format prin sectionare cu mediana caree intr-acelasi timp e si mediatoare, inaltime si linie medie. Pentru claritate am desenat tot triunguil echilateral ACF, jumatatea caruia este triunghuil DCF. Apoi triunguirile ACD si DCF impreuna formeaza triunghui cu suprafata cafenie ACF, care un autor care nu are ideie de matematia spune ca e unica varianta a unui triunghi oarecare.

Amintimi conditiile unui triunghi oarecare, enuntate de autor.
    1. Sa nu fie isoscel (sa nu aiba laturi egale). De aici rezulta ca varianta echilateral tot e exclus.
    2. Sa nu fie dreptunghic(sa nu aiba unghiuri drepte).
    3. Sa nu fie optuz, adica sa nu aiba unghiuri optuze(maimari ca 90 grade).

Autorul dat sustine ca
    1. majoritatea triunghiurilor sunt ori optuze, ori isoscele, ori dreptunghice, ce e abolut fals, ceea ce am sa demonstrez mai jos.
    2. Este greu de obtinut un "triunghi oarecare" (definitia de mai sus). Asta e deasemeni fals, demonstratia urmeaza.

Varianta mea, prezinta desenul 2.
    Avem dreptunghiul ABCD (lungimile laturilor aleatoare). Amplasam dreptunghiul asa ca latura mai mare sa fie aranjata orizontal. Asa laturile BC si AD vor fi laturi mai mari. Alegem o diagonala AC. Excludem de pe ea punctele O, F si E. O este intersectia diagonalelor si formeaza triunghiul isoscel COD, deaceea l-am exclus. Punctul F formeaza latura FD care e egala cu latura CD, si formeaza triunghiul isoscel DFC. ED este perpendiculara pe diagonala AD si formeaza doua triunghiuri dreptunghice, AED si DEC. Deaceea am exclus si punctul E.
    {a} Alegem deci pe segmentul AE un punct H (la stanga de punctul E, vezi sageata verde la stanga). Punctul H poate fi situat oriunde pe segmentul AE, cu exceptia ca nu trebuie sa coincida cu punctele A, O, F, E. Daca respectam toate conditiile {a} din figura si descrierea variantei 2, atunci toate triunghiurile DHC vor satisface conditiile de "triunghi oarecare".
    {b} Alegem pe segmentul EC un punct G ca sa nu coincida cu E sa nu coincida cu C (spre dreapta de E, vezi sageata verde spre dreapta). Toata multitudinea de triunghiuri AGD vor satisface conditia de "triunghi oarecare.
    La ce am ajuns? Concluzia
    1. Autorul problemei este un lamer in matematica
    2. Un "triunghi oarecare" este foarte usor de desenat.
    3. Dintre toata multitudinea de triunghiuri, sunt posibile numai trei cazuri interzise pentru "triunghi oarecare", vezi pe desenul 2 triunghiurile DOC, DFC, DEC si DEA. Deci dintr-o infinitate de variante de "triunghi oarecare" exista numai cinci variante posibile de "triunghi nonoarecare". Adica faptul ca majoritatea triunghiurilor sunt ori echilaterale, ori dreptunghice, ori echilaterale e pisdioj de lameri in matematica. La fiecare triunghi oareecare revine cate un triunghi optuz complementar impreuna cu care formeaza un triunghi dreptunghic (ACD)

Daca acest dreptunghi are laturile egale, atunci el este un patrat si se simplifica cu muult problema. Punctul E in acest caz va coincide cu punctul O iar punctul F cu punctul A. Este posibil si cazul cand punctul H coincide cu punctul O sau se afla la stanga de el. Cazul acesta cerceteaza-l singur, este tot asa de simplu ca si conditia exacta din desenul 2. Variantele de triunghiuri permise este acelasi ca si in 2, numai ca variantele nepermise se deosebesc prin cazul ca F se afla la stanga de centrul dreptunghiului O. Vezi desenul 3, si liniile rosii interzise.

0

caliogstro:

Iata acum am desenat. Acum citeste atent fiecare litera

вся реплика

bravo. Cum te simti? :)

0

iulius_2:

bravo. Cum te simti? :)

вся реплика

si inca un lucru despre triunghiul descris in

iulius_2:

Uneori este mai dificil sa fii oarecare decat extraordinar.

вся реплика

. El are un grad de regularitate mai inalt decat la alte triunghiuri. Fiindca unghiurile sunt 45/60/75 de grade, adica 15*3/15*4/15*5

0

caliogstro:

si inca un lucru despre triunghiul descris in 0 . El

вся реплика

Cum te simti te-amintrebat?

0

iulius_2:

Cum te simti te-amintrebat?

вся реплика

asta e tema de psihologie deja. Dar in orice caz, ma simt bine :)

0

caliogstro:

Iata acum am desenat. Acum citeste atent fiecare litera

вся реплика

dar problema asta o poti rezolva?

0

caliogstro:

asta e tema de psihologie deja. Dar in orice caz, ma

вся реплика

Asta este importan, ca te simi bine... Catema acesta tea facut sa te simti bine, si probabil chir maimult decit bine ;)

0

None:

dar problema asta o poti rezolva?

вся реплика

tu te adresezi mie, sau inclusiv mie? Voi incerca sa rezolv, dar ceva mai tarziu, nu de la serviciu

0

caliogstro:

sau inclusiv mie?

вся реплика

nu, doar la tine m-am adresat

caliogstro:

de la serviciu

вся реплика

in ce domeniu activezi???

0

None:

Caliogstro: "... sau inclusiv mie? ..." - nu, doar