848

Rugaciune

"Rugaciune"(23.11.1996)O, Doamne esti sus, departeMare distanta ne desparte,Dar totusi vezi si simtiPe acei bieti neprehanitiI-ai creat, le-ai dat gindireFacindu-i dupa al tau chipFiecare avind a sa fireAl sau destin, al sau chin......O, Doamne ce-i iubirea?De ce iubesc atit de mult?De ce-mi intinica gindireaDorul, ca nustiu cine sunt?Doamne, inima-mi suspinaNu doreste sa-mi apartina.Doamne, inima mea iubesteO fata ca din poveste.Ea in visuri mi s-arata...Si ale sale buze dulciCind saruta te imbata,Ca nustii ce cale s-apuciSi iata asa, bat de amorMa sugruma marele dor,O, Doamne, eu o iubescSi cu gindul la ea traesc.Cu gindul la ea adormCu gindul la ea ma trezescSi in acel lung somnTot pe dinsa o iubesc.Apoi ziua, orice n-as faceDorul inima-mi desfaceSi cum apoi sa traiesc?Fara s-o vad si s-o iubesc.O, Doamne, cum s-o cuceresc?Ca sa-mi spuna: "Eu te iubesc"Doamne, eu stiu ca auzi!De ce taci, de ce nu raspunzi?!Te-as ruga sa-i spui, ca o iubesc,Ca mi-i dor si ca ma topescSa-i spui sa scrie mai desDupa ce va citi acest versSa-i spui, ca astept si sper,Ca orice nu s-ar imtimplaMacar sa cada acel Lucifer,Eu in inima o voi pastra!(Kidman)
0