5845

Cum arata femeia cu "piele rosie": medicii nu i-au dat sanse de supravietuire, dar a ajuns la 23 de ani si a nascut doi copii

marea britanie, poveste
O femeie din Marea Britanie s-a nascut cu o boala rara de piele, numita ihtioza fetala, cunoscuta si ca ihtioza arlechin. La 23 de ani, ea este prima femei cu aceasta afectiune care a devenit mama.

Stephanie Turner este cea mai in varsta persoana din SUA care supravietuieste aceste boli rare. Aceasta afectiune ii face piele sa creasca de 7 ori mai repede decat nivelul normal. Nivelul de cheratina la nivelul pielii se ingroasa excesiv, iar pielea crapa si se cojeste, fiind expusa bolilor si infectiilor.

De obicei, cei diagnosticati cu aceasta boala au speranta minima de viata. Inclusiv ei i s-au dat cateva zile de trait doar, dar a invins toate obstacolele si la 23 de ani a reusit sa devina si prima femeie cu o astfel de boala care a devenit mama.
piele rosie, femeie
In urma cu doi ani, Stephanie Turner a nascut un baietel sanatos, iar acum patru luni a nascut si o fetita.

Stephanie a suferit ani din cauza acestei afectiuni care ii face piele sa fie rosie. Parul nu ii creste, iar pleopele i se retrag. Femeia a povestit pentru Daily Maul ca multi o intreaba daca a supravietuit unui incendiu, pentru ca piele rosie pare ca ar fi arsa.

"Cineva a venit si m-a intrebat daca am fost intr-un incendiu. Pielea mea este foarte sensibila, mai ales la temperatura. Cand este foarte cald, trebuie sa stau inauntu, altfel ma doare piele ingrzitor" a povestita aceasta pentru Daily Mail.

Cand s-a nascut, mamei sale i s-a spus ca nu va avea sanse de supravietuire. Dar, cu toate astea, Stephanie s-a luptat pentru a fi in viata si acum este cea mai in varsta femeie din SUA care traieste cu aceasta boala rara de piele.

Stephanie si-a dorit foarte mult copii, asa ca si-a riscat viata pentru a-i aduce pe lume pe cei mici. "Doctorii nu au stiut ce sa imi spuna, am fost prima femeie care a incercat asta". Stephanie si sotul ei sunt acum o familie implinita, cu doi copii sanatosi, care nu sufera de boala rara a mamei lor.

Povestea ei va fi prezentanta intr-un documentar despre boli rare, ce va fi difuzat in SUA saptamana aceasta.

sursa

0